Košarac: Mapa trgovine emisijama ETS u BiH biće završena do kraja 2024. godine
Mapa trgovine emisijama (ETS) u BiH biće, do kraja 2024. godine, upućena na Savjet ministara BiH, uz određenu vrstu saglasnosti RS i FBiH.
Ovo je izjavio Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara na konferenciji “Invest Srpska” na panelu “Aktuelna globalna dešavanja i njihov uticaj na zemlje Zapadnog Balkana.
Vrlo smo oprezni kada je u pitanju uvođenje CBAM i ETS-a jer postoje različite vrste komparativnih podataka, upozorio je Košarac.
Prema jednoj procjeni, BiH će izgubit 800 radnih mjesta, ali će imati 1,3 milijarde veći budžet. Prema drugim analizama, kaže Košarac, uvođenjem ETS-a imaćemo samo 3 milijarde budžetu, izgubićemo 1200 radnih mjesta.
O ovome ćemo. rekao je Košarac razgovarati na nivou ministara i na nivo vlada i naglasio da mora da postoji, kako je rekao, simetrično rješenje u RS i FBiH.
On je ocijenio da je bolje da BiH naplaćuje ekološku taksu i da taj prihod ide u fondove životne sredine u BiH, da se reinestira i da se vrati građanima i privredi, nego da plaćamo mnogo veći porez Evropskoj uniji. To bi značilo da bi taj novac slali u evropske fondove, rekao je Košarac.
On je podsjetio da BiH ima obavezu kroz 3. energetski paket definiše prijedlog Zakona o prenosu električne energije i prirodnog gasa kako bi bila izuzeta od uvođenja CBAM-a.
On je ocijenio da su pojedine zemlje Zapadnog Balkana doživjele ozbiljne probleme jer su implementirae sve ono što je Energetska zajednica tražila od njih, kao što je Sjeverna Makedonija, a da zauzvrat nije dobila ništa.
Košarac je podsjetio da je Energetska zajednica konstatovala da Republika Srpska u energetskom sektoru prednjači u odnosu na FBiH.
Potpisivanjem Sofijske deklaracije 2020. godine BiH se obavezala na uspostavljanje EU ETS-a, sistema trgovanja emisijama (engl. European Union Emission Trading System – EU ETS).
Osim toga, EU od 1. oktobra 2023. uvodi Mehanizam za prekogranično prilagođavanje karbona (engl. Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM). Ovaj mehanizam će do 31. decembra 2025. biti u prelaznom periodu primjene, nakon čega će od 1. januara 2026. biti u potpunosti uveden.
CBAM i EU ETS trebaju biti komplementarni na način da se revidirani EU ETS primjenjuje na robu unutar EU, a CBAM na robu uvezenu u EU. Uvođenjem CBAM-a uvodi se uvozna taksa na pojedine proizvode iz zemalja koje nisu dio EU ETS-a i u kojima emisije nisu adekvatno oporezovane, čime EU štiti svoju privredu od nelojalne konkurencije i izjednačava uslove trgovanja.
Primjenu CBAM-a moguće je izbjeći ako BiH uvede vlastiti sistem oporezivanja emisija čiji bi se prihodi koristili za finansiranje dekarbonizacije i pravedne tranzicije.