Kontroverzni prijedlog – ograničenje brzine na njemačkim auto-putevima
Jedna od vodećih ličnosti njemačkih socijaldemokrata, Saskja Esken predložila je uvođenje ograničenja brzine na njemačkim autoputevima, kao i zabranu vožnje, ako cijene goriva ne padnu.
U intervjuu berlinskom dnevniku Tagesšpigl, Esken je rekla da nedavni pokušaj njemačke vlade da omogući olakšice na benzinskim pumpama, tako što je smanjila porez – ne funkcioniše. Zbog toga bi vladajuća koalicija, koju predvodi njena stranka, trebalo da razmotriti druge opcije, prenosi portal Politico.
Ona je ocijenila da zakon, uveden tokom naftne krize 1970-ih, daje vladi moć da preduzme vanredne mjere.
„Omogućava Vladi da uvede privremene mjere kao što je zabrana vožnje nedjeljom, koju stariji ljudi pamte ili privremeno ograničenje brzine“, rekla je ona i dodala da bi bilo moguće uvesti ograničenja, ako cijene nastave da rastu, pa čak staviti pod kontrolu vlade energetske kompanije.
U zemlji poznatoj po auto-putevima, koji liče na trkačke staze, najkontroverzniji korak bilo bi uvođenje ograničenja brzine, čak i na privremenoj osnovi. Njemački auto-putevi poznati su po tome da na pojedinim dionicima nema uobičajenog ograničenja brzine. Tačnije, možeta da vozite brzinom kojom želite.
Stranka Zelenih, koja, takođe, pripada vladajućoj koaliciji, godinama se zalaže za trajna ograničenja brzine, tvrdeći da bi to pomoglo u smanjenju emisije karbona. Ipak, i socijaldemokrate (SPD) i liberalne Slobodne demokrate, treća stranka u koaliciji, usprotivile su se tom potezu, koji je podijelio i javnost.
Esken, koja pripada lijevim krilom njene stranke, napala je naftne kompanije jer potrošači nisu osjetili korist od poreskih olakšica. Njemačka Vlada je nedavno pristala da privremeno smanji poreze na gorivo, za ukupno oko 3 milijarde evra, kao reakciju na skok cijena izazvan ratom u Ukrajini.
„Smrdi do neba, da naftne kompanije ne prenose u potpunosti ušteđe”, rekla je Esken, pozivajući njemačkog regulatora tržišta da istraži naftnu industriju.
Iako su cijene benzina, nakon ovog poteza, koji je stupio na snagu 1. juna, pale ispod 2 evra po litru, ponovo su počelе da rastu, što nafta industrija pravda zakonima tržišta.