Klimatske promjene

Ključni sistem okeanskih struja mogao bi da doživi kolaps u narednih par decenija

Ključni sistem okeanskih struja mogao bi da doživi kolaps u narednih par decenija, ukoliko svijet nastavi sa zagađenjem koje zagrijava planetu.

To bi, prema prognozama naučnika, imalo katastrofalne posljedice i “uticalo na svaku osobu na planeti.”

Najnovija studija objavljena u časopisu Nature otkrila je da bi Atlantska meridionalna obrtna struja ,čiji je dio Golfska struja, moglada doživi kolaps sredinom vijeka ili već 2025. godine.

Atlantska meridinalna obrtna struja (AMOC) je složen splet struja koji radi kao džinovska globalna pokretna traka. On prenosi toplu vodu iz tropskih krajeva prema sjevernom Atlantiku, gdje se voda hladi, postaje slanija i tone duboko u okean, prije nego što se širi prema jugu.

Naučnici koji nisu bili uključeni u ovu studiju rekli su za CNN da je tačna tačka preokreta za kritični sistem neizvjesna i da su mjerenja struja do sada pokazala mali trend ili promjenu. Ipak, složili su se da su ovi rezultati alarmantni i daju nove dokaze da bi do prekretnice moglo doći prije nego što se mislilo.

Inače, taj splet promjena struja igra ključnu ulogu u klimatskom sistemu i pomaže u regulisanju globalnih vremenskih obrazaca. Njegov kolaps bi imao ogromne implikacije, uključujući mnogo ekstremnije zime i porast nivoa mora koji bi uticao na dijelove Evrope i SAD-a te pomjeranje monsuna u tropskim krajevima.

Naučnici su godinama upozoravali na njegovu nestabilnost kako se klimatska kriza ubrzava, prijeteći da poremeti ravnotežu temperature i saliniteta o kojoj ovisi snaga ovih struja.

Naučni su su pronašli “znake ranog upozorovanja” o kritičnim promjenama u AMOC-u, što ih je navelo da predvide “sa velikom sigurnošću” da bi se mogao urušiti već 2025., a najkasnije 2095 godine.

“Najvjerovatnija tačka kolapsa je između 2039. i 2070. godine”, rekao je Peter Ditlevsen, profesor klimatske fizike na Univerzitetu u Kopenhagenu i jedan od autora izvještaja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *