IstaknutoKlimatske promjene

Klimatski projekti mogu donijeti i ekonomske koristi – ulaganje 1 dolara može donijeti više od 10 dolara tokom 10 godina

Klimatski projekti mogu donijeti velike ekonomske koristi i novi su poslovni argument za prilagođavanje klimatskim promjenama.

Novo istraživanje Svejtskog instituta za resurse (WRI) otkriva da ulaganje od 1 dolara u prilagođavanje klimatskim promjenama može donijeti više od 10,5 dolara koristi tokom 10 godina.

Ta brojka dolazi iz analize 320 projekata u 12 zemalja, uključujući nadogradnju infrastrukture, poboljšanja zdravstvenog sistema i programe upravljanja rizikom od katastrofa.

Stopa povrata ulaganja u prilagođavanja po sektorima

Kumulativno, investicije koje su analizirane koštale su preko 133 milijarde dolara i očekuje se da će generisati 1,4 biliona dolara koristi tokom 10 godina. Procijenjeno je da će pojedinačne investicije donijeti impresivan prosječni prinos od 27%.

To znači, ne samo izbjegnute gubitke od klimatskih uticaja, već i širok spektar ekonomskih, društvenih i ekoloških koristi koje se generišu čak i kada se katastrofe 
ne dogode.

Samo u 2024. godini svijet je pretrpio 58 katastrofa koje su prouzrokovale štetu od preko milijardu dolara.

Kako poplave, požari i toplotni talasi postaju sve češći i razorniji, nova istraživanja pokazuju da prilagođavanje klimatskim promjenama nije samo hitno. To je ujedno i jedna od najpametnijih investicija koje vlade mogu napraviti.

Štaviše, mnoge koristi koje se očekuju od ovih investicija nisu ni monetiziovane, ni uključene u projektovane prinose jer ih je teško modelirati i kvantificirati. Istraživači su otkrili da je samo 8% procjena investicija procijenilo pune monetizovane vrijednosti ovih dividendi – što sugeriše da su 1,4 biliona dolara i prosječna stopa prinosa vjerovatno znatno potcijenjeni.

Ulaganja u prilagođavanje u zdravstvenom sektoru nude neke od najvećih prinosa, u prosjeku preko 78%. Razlog je što ulaganje u otpornije zdravstvene sisteme može spasiti živote, poboljšati javno zdravlje i ojačati ekonomsku produktivnost, posebno među ranjivim stanovništvom.

Ulaganja u upravljanje rizikom od katastrofa takođe donose visok povrat – gotovo 36% u prosjeku – štiteći živote i infrastrukturu, a istovremeno minimizirajući ekonomske poremećaje. To se posebno odnosi na  isplative alate poput sistema ranog upozoravanja.

Izvještaj WRI-a je otkrio da se više od polovine koristi od projekata prilagođavanja ostvaruje čak i ako se klimatski šokovi ne dogode. Na primjer, sistemi za navodnjavanje mogu podržati raznolikost usjeva , a skloništa za evakuaciju mogu poslužiti i kao centri zajednice.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *