Kina – globalni lider u proizvodnji solarnih panela

Proizvodni kapaciteti fotonaponskih, odnosno solarnih panela, preselili su tokom prethodnih deset godina iz Evrope, Japana i Sjedinjenih Američkih Država u Kinu.

Kina je uložila preko 50 milijardi dolara u nove kapacitete za proizvodnju solarnih panela – deset puta više od Evrope i od 2011. godine, otvorila više od 300.000 radnih mjesta u ovom sektoru.

Danas je udio Kine u svim fazama proizvodnje solarnih panela (kao što su kao polisilicijum, ingoti, vafle, ćelije i moduli) preko 80%.

Ključne faze u proizvodnom procesu solarnih panela
Izvor:IEA

Do 2025. godine, svijet će se gotovo u potpunosti oslanjati na Kinu za isporuku ključnih komponenti za proizvodnju solarnih panela. Na osnovu proizvodnih kapaciteta u izgradnji, kineski udio u globalnoj proizvodnji polisilicijuma, ingota i pločica uskoro će dostići skoro 95%, navodi se u izvještaju Međunarodne agencije za energiji (IEA).

Osim toga, u Kini se nalazi deset vodećih svjetskih dobavljača opreme za proizvodnju solarne tehnologije. Istovremeno, Kina je bila ključna u smanjenju troškova za solarne panele širom svijeta, što je omogućilo prelazak na čistu energiju. Ipak, ovaj nivo koncentracije, u bilo kom globalnom lancu snabdjevanja, predstavlja značajnu opasnost, a proizvodnja solarnih panela nije izuzetak, navode u IEA.

Kina prošle godine izvezla solarne panele u vrijednosti od 30 mlrd dolara

Solarni paneli su značajani za kineski izvoz. Vrijednost kineskog izvoza solarnih, fotonaponskih uređaja bila je, 2021. godine, preko 30 milijardi dolara, što je skoro 7% kineskog trgovinskog suficita u posljednjih pet godina.

Osim toga, kineske investicije u Maleziji i Vijetnamu su ove zemlje učinile i glavnim izvoznicima fotonaponskih proizvoda, čineći oko 10%, odnosno 5%, njihovog trgovinskog suficita od 2017. godine.

Ukupna vrijednost globalne trgovine solarnim panelima – uključujući polisilicijum, pločice, ćelije i module – premašio je 40 milijardi dolara u 2021. godini, što je povećanje od preko 70% u odnosu na 2020. godinu.

Kineski proizvodi ubjedljivo najkonkuretniji

Kina je najkonkurentnija lokacija za proizvodnju svih komponenti solarnog lanca snabdjevanja. Troškovi u Kini su 10% niži nego u Indiji, 20% niži nego u Sjedinjenim Državama i 35% niži nego u Evropi.

Velike varijacije u troškovima energije, rada, investicija i troškova režija objašnjavaju ove razlike.

Ipak, u nedostatku finansijskih podsticaja i podrške proizvodnji, isplativost proizvodnih projekata, osim montaže panela, ostaje ograničena na Kinu i nekoliko zemalja jugoistočne Azije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *