Idemo u pogrešnom smjeru – ponovo upozoravaju klimatolozi
Poruka klimatologa je jasna: idemo u pogrešnom smjeru. U izvještaju, koji je izradilo više agencija, predvođenih Svjetskom meteorološkom organizacijom (WMO), naglašava se ogromana razlika između težnji i realnosti. Bez ambicioznijeg djelovanja, fizički i socio-ekonomski uticaji klimatskih promjena biće sve razorniji.
Izvještaj “United in Science”, odnosno „Ujedinjeni u nauci“, pokazuje da koncentracije gasova sa efektom staklene bašte nastavljaju da rastu, dostižući rekorde nivoe.
Ambicija o smanjenju štetnih emisija do 2030. godine, mora da bude sedam puta veća, da bi bila u skladu sa ciljem smanjenja globalne temperature na 1,5 °C, u skladu sa Pariškim sporazumom.
Posljednjih sedam godina bile su najtoplije u istoriji mjerenja. Postoji vjeravotnoća od 48% da će, tokom najmanje jedne, od narednih pet godina, srednja godišnja temperatura privremeno biti 1,5°C viša, u odnosu na prosjek perioda od 1850. do 1900. godine, Kako globalno zagrijavanje raste, ne mogu se isključiti „prelomne tačke“ u klimatskom sistemu.
Gradovi, u kojima žive milijarde ljudi i koji su odgovorni za 70% emisija uzrokovanih ljudskim djelovanjem, suočiće će se sa sve većim socio-ekonomskim posljedicama.
Čovječanstvo plaća cijenu zavisnosti od fosilnih goriva
„Poplave, suše, toplotni talasi, ekstremne oluje i šumski požari postaju sve gori, obarajući rekorde, uz alarmantnu učestalost. Toplotni talasi u Evropi. Ogromne poplave u Pakistanu. Dugotrajne i teške suše u Kini, Afričkom rogu i Sjedinjenim Državama. Ništa nije prirodno u ovim katastrofama. One su cijena zavisnosti čovječanstva od fosilnih goriva”, rekao je generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš.
Gutereš je upozorio da, i pored upozorenja, svake godine udvostručujemo zavisnost od fosilnih gorivima, čak i kada se simptomi ubrzano pogoršavaju.
Izvještaj “Ujedinjeni u nauci” pruža pregled najnovijih naučnih izvejštaja u vezi sa klimatskim promjenama, njihovim uticajima i odgovorima. Nauka je jasna – potrebna je hitna akcija za ublažavanje štetnih emisija i prilagođavanje klimi, koja se mijenja – navodi se u izvještaju.
