Hibridna solarna energija ključna za energetsku tranziciju Evrope
Hibridna solarna energija, koja najčešče kombinuje solarnu energiju koja se čuva u baterijama ili sa vjetoenergijom, ključna je za energetsku tranziciju Evrope.
Ovo je jedan od zaključaka izvještaja organizacije SolarPower Europe: “Embracing the benefits of hybrid PV systems”.
Ovakva kombicija povećava energetsku bezbjednost i osigurava stabilnije i pouzdanije napajanje.
Skladištenje energije omogućava korištenje viška solarne energije kada je potražnja velika ili sunčeva svjetlost slaba. Dodavanje energije vjetra nadopunjuje solarnu proizvodnju, jer vjetar često proizvodi energiju kada je solarna snaga slaba, na primjer noću ili zimi.
Ovo povećava broj sati godišnje kada obnovljivi izvori energije ispunjavaju potrebe EU za energijom, značajno smanjujući oslanjanje EU na rezervna postrojenja zasnovana na fosilnim gorivima.
Uprkos značajnim prednostima hibridnih obnovljivih projekata, njihov puni potencijal ostaje neiskorišten u EU zbog regulatornih uskih grla koja ometaju implementaciju, navodi se u izvejštaju.
Zbog toga se, osim jednostavnijih procedura, predlaže i ubrzanje povezivanja hibridnih sistema na mrežu na istim tačkama,
U izvještaju se upozorava da hibridna kombinacija koja spaja solarne elektrane i proizvodnju vjetra u Evropi još nije zaživjela u punom kapacitetu. Na kraju 2024. instalisani kapacitet solarne energije + vjetar iznosio je samo 555 MW, što predstavlja manje od 1% evropskih velikih solarnih elektrana.