Globalna cijena CO2 mora da bude 75 $/toni – smatra šefica MMF-a

Cijena karbon-dioksida, u prosjeku, treba da bude najmanje 75 dolara po toni na globalnom nivou do 2030. godine, kako bi globalni klimatski ciljevi bili uspješni, rekla je šefica Međunarodnog monetarnog fonda.

Govoreći na marginama klimatskih pregovora COP27 u egipatskom ljetovalištu Šarm el Šeiku, izvršni direktor MMF-a Kristalina Georgijeva rekla je, za Rojters, da je tempo promjena u realnoj ekonomiji još uvek “suviše spor”.

Nedavna analiza pokazala je da bi zbir globalnih nacionalnih obaveza za smanjenje emisija štetnih za klimu doveo do toga da bi do sredine vijeka one pale za samo 11%.

“Osim ako ne utvrdimo predvidljivu putanju cijene karbon-dioksida, koja nas dovodi do prosječne cijene od najmanje 75 dolara po toni u 2030. godini, jednostavno ne stvaramo motiv da preduzeća i potrošači promjene ponašanje”, rekla je Kristalina Georgijeva.

Dok neke regije, kao što je Evropska unija, već cijene karbon-dioksid iznad tog nivoa – referentna cijena u EU je oko 76 eura po toni – u drugim regijama, kao što je američka država Kalifornija, emisije karbona se prodaju za nešto manje od 30 dolara po toni, dok neke nemju cijene uopšte.

Izvor:theice.com

Cijene zagađenja još uvijek niske

“Problem je u tome što je u mnogim zemljama, ne samo u siromašnim zemljama, širom svijeta, cijena zagađenja još uvijek niska i prihvatljiva”, rekla je ona, a situaciju su dodatno pogoršale trenutno visoke cijene troškova života.

Ali Georgijeva je rekla da postoje različiti putevi kojima zemlja može ići. Drugi najveći emiter na svijetu, Sjedinjene Države, na primjer, malo je vjerovatno da će uspostaviti nacionalnu cijenu karbona s obzirom na oštro političko protivljenje porezima na karbon i sistemima “ograniči i trguj” (cap and trade).

“Samo se fokusirajte na jednaku vrijednost. Da li će se SAD odlučiti da nametnu trošak za emisiju karbon-dioksida kroz regulaciju i rabate, a ne kroz porez ili trgovinu, to ne bi trebalo biti važno. Ono što bi trebalo biti važno je cijene bude odgovarjuća.”

Ona je citirala prijedlog MMF-a o donjoj cijeni karbona i prijedlog koji je iznijela Njemačka o „karbonskom klubu“ najvećih svjetskih ekonomija, koji bi koordinirao način na koji članice mjere i cijene emisije karbon-dioksida i omogućio saradnju u smanjenju emisija u najvećim industrijskim sektorima.

“Bilo da će dođe do napretka na ovoj COP ili kasnije, to mora biti uskoro jer nam praktično ponestaje vremena da bismo bili uspješni u ovoj tranziciji”, upozorila je Georgijeva

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *