Evropski troškovi za snabdjevanje energijom premašili 700 milijardi evra

Evropski troškovi za snabdevanje energijom i zaštitu potrošača od rasta cijena, ovog mjeseca, su premašili 700 milijardi evra.

Zemlje Evropske unije su od septembra 2021. godine namijenile i podijelile oko 600 milijardi evra podrške, kako bi zaštitile potrošače od rastućih troškova, prema briselskom istraživačkom centru Bruegel. Mjere u Velikoj Britaniji i Norveškoj dodaju 105 milijardi evra, tom, ukupnom iznosu, dok se region i dalje bori s posljedicama ruske invazije na Ukrajinu.

Najnovije brojke sigurno će povećati pritisak na EU da dogovori gornju granicu cijene gasa prije Božića. Razgovori se odvijaju u momentu kada se očekuje da će temperature na sjeveru kontinenta sljedeće sedmice biti “neuobičajeno niske”.

Ova potrošnja je gotovo jednaka programu zajedničkog izdavanja obveznica EU, koji je pokrenut kako bi se ublažili efekti pandemije koronavirusa na ekonomiju regije.  Bruegel je pozvao EU da kreira Fond za energetsku krizu kako bi pomogao u borbi protiv krize i nadoknadio potencijalnu štetu državnim budžetima.

Troškovi se povećavaju. Evropske zemlje troše milijarde na energetsku podršku/Izvor: Bruegel, Bloomberg

Italija je bila odgovorna za većinu prošlomjesečnog povećanja, a vlada je izdvojila dvije trećine svog budžeta od 30 milijardi evra za narednu godinu za pomoć porodicama i preduzećima koja se suočavaju s visokim cijenama energije. Oko 75 milijardi evra je već potrošeno za podršku ekonomiji, od čega je većina usmjerena na mjere pomoći. To uključuje poreske olakšice za kompanije i porodice i smanjenje poreza dizajnirano da smanji cijene benzina.

Ministri energetike EU zakazali su, posljednji u nizu, hitnih sastanaka ovog mjeseca, u pokušaju da potpišu paket mjera za ograničavanje efekata visokih cijena prirodnog gasa. Paket je stavljen na čekanje dok strane pokušavaju da razriješe duboku podjelu oko gornje granice cijene gasa.

Istovremeno, zemlje pokušavaju da dogovore i gornju granicu cijene za rusku sirovu nafte, koja ima za cilj da zadrži prliiv nafte iz Rusije, ali i da ograniči ruske prihoda.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *