Đedović Handanović: Reforma EPS-a dobro napreduje
Reforma EPS-a dobro napreduju i da do sada je sproveden najveći broj mera na optimizaciji organizacije, pre svega u administraciji, kroz smanjenje broja upravljačkih nivoa u sedištu i filijalama za 40 odsto.
Ovo je izjavila ministarka energetike i rudarstva u Vladi Srbije, Dubravka Đedović Handanović na sastanku sa predstavnicima Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koju je predvodila nova šefica te misije za Srbiju Anet Kjobe, o sprovođenju reformi i prioritetnim investicijama u energetskom sektoru.
Đedović Handanović je rekla da je unapređeno upravljanje rizicima u okviru EPS-a, započet je rad na optimizaciji javnih nabavki, a u pripremi je i plan dekarbonizacije EPS-a.
Na sastanku je razgovarano i o sigurnosti snabdevanja u naftnom sektoru u kontekstu najavljenih američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kao i o pripremama za uvođenje cene emisije karbona.
Đedović Handanović je podsetila na to da je Srbija u ovom trenutku jedina u regionu pripremljena za primenu sistema za merenje, izveštavanje i verifikaciju emisija karbona, koji je uslov za uvođenje cena emisija karbona.
Ona je napomenula da su analizirane različite opcije i način primene cene emisije u energetici i da rešenje koje bude prihvaćeno treba da obezbedi održivu dekarbonizaciju, čije će posledice biti prihvatljive za privredu, građane i energetska preduzeća i koja neće ugrožavati sigurnost snabdevanja.
Đedović Handanović je ukazala na to da su u prethodne dve godine napravljeni važni koraci na unapređenju institucionalnog i regulatornog okvira, pre svega donošenjem izmena Zakona o energetici, Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije (OIE) i brojnih podzakonskih akata na osnovu ovih zakona.
Ona je istakla da su postavljeni i ambiciozni ciljevi u Reformskoj agendi, koji su do kraja prošle godine već ispunjeni u elektroenergetskom sektoru, a napredak je ostvaren i u sektoru gasa.
Kapaciteti vetroenergije i solarne energije povećani 85 % u prethodne dve godine
Energetska zajednica, kako je ukazala, označila je Srbiju kao lidera u reformama u sektoru elektroenergetike i OIE, a najviše smo u regionu napredovali po pripremljenosti za spajanje tržišta električne energije sa tržištem EU.
Ministarka je podvukla da je unapređenje regulatornog okvira podstaklo veća ulaganja privatnog sektora, što pokazuju dva uspešno realizovana kruga aukcija za tržišne premije i povećanje kapaciteta iz vetra i solara u prethodne dve godine za 85 odsto.
Takođe, kako je navela, broj kupaca-proizvođača povećan je 15 puta.
Ona je, kada je reč o javnom sektoru, najavila da će uskoro biti na mreži jedna vetroelektrana i jedna solarna elektrana u okviru EPS-a, a ugovoren je i projekat izgradnje jednog gigavata solarnih elektrana, sa 200 megavata baterijskih skladišta, koji će značajno „ozeleniti“ portfolio EPS-a, a radi se i na obezbeđivanju finansiranja.
U prethodnoj godini završene su bitne kapitalne investicije u termo sektoru, kao što su izgradnja TE Kostolac B3 i postrojenja za odsumporavanje u TENT A, koje će dati dodatnu energetsku sigurnost i uskladiti rad najvećih termo kapaciteta sa evropskim i domaćim ekološkim propisima, objasnila je ministarka.
Prema njenim rečima, plan prioriteta u energetskom sektoru je ažuriran kroz izmene Polaznih osnova plana razvoja energetske infrastrukture i mera energetske efikasnosti za period do 2028. godine, sa projekcijama do 2030. godine, čije je izmene i dopune juče usvojila Vlada.
Đedović Handanović je naglasila da je usvojenim Integrisanim Nacionalnim planom za energetiku i klimu, kao i novom Strategijom razvoja energetike, zaokružen strateški okvir razvoja energetskog sektora i utvrđen pravac i ciljevi u energetskoj tranziciji do 2050. godine.
Ona je objasnila da će to podrazumevati značajna ulaganja u hidro sektor i sektor OIE i postepenu dekarbonizaciju energetskog sektora, ali uz obezbeđivanje novih baznih kapaciteta, uz napomenu da se u okviru toga razmatra i mogućnost korišćenja nuklearne energije posle 2040. godine.