Energetski rat EU i Rusije nije završen

EU bi trebala da pojača napore da se pripremi za sljedeću sezonu grijanja bez snabdijevanja energijom iz Rusije, upozorio je šef Međunarodne agencije za energiju Fatih Birol u intervjuu za Financial Times.

Prema Birolu, region je „ pomjerio planine “ i uspio je u velikoj mjeri da izbjegne totalnu energetsku krizu, zahvaljujući naporima da se obezbijde alternativne zalihe i povoljnom vremenu, što je omogućilo da skladišta gasa ostanu popunjena. Međutim, još uvijek postoji rizik da Evropa bude nespremna za sljedeću zimu.

” Rusija je igrala energetsku kartu i nije pobijedila… ali bilo bi previše snažno reći da je Evropa već dobila energetsku bitku… biti pretjerano samopouzdan za sljedeću zimu je rizično i vrijeme je da se nastavi i pojača napore za 2023. ” izjavio je on.

Birol je pozvao vlasti da se fokusiraju na očuvanje energije i obnovljive izvore energije.

“ Neka dostignuća postignuta na polju čiste energije i smanjenja prihoda Rusije su dobra, ali to nije trajno rješenje. U tome nam je pomoglo toplo vrijeme. Dobili smo malo vremena, što je od vitalnog značaja, ali ima još mnogo toga da se uradi .”

Upozorio je na dva faktora koji predstavljaju velike rizike za energetsku sigurnost regiona. Prvo, Rusija bi mogla da smanji preostale količine, koje još uvijek šalje u Evropu, oko 20% nivoa iz 2021. godine, koje trenutno dolaze u Evropu preko tranzitnog cjevovoda u Ukrajini i kroz Tursku.

Drugo, ponovno otvaranje Kine nakon Covid-19 moglo bi zaoštriti konkurenciju u snabdjevanju tečnim prirodnim gasom (LNG), na koji se Evropa počela oslanjati u protekloj godini. Zbog toga bi bilo sve teže punjenje skladišta za sljedeću sezonu grijanja, što bi moglo dovesti do nestašica, posebno ako se sljedeća zima pokaže hladnijom od ove.

Prije sukoba u Ukrajini, EU se oslanjala na Rusiju za skoro polovinu svojih energetskih zaliha. Međutim, tokovi gasa su se postepeno smanjivali tokom protekle godine, kako zbog zapadnih sankcija Rusiji, tako i zbog tehničkih prepreka, uključujući sabotažu na ruskim gasovodima Sjeverni tok u septembru, što ih čini neoperativnim.

Izvor: RT

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *