Ekologija

Energetska zajednica pokrenula spor protiv BiH zbog TE Tuzla 4 i TE Kakanj 5

Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo je proceduru protiv BiH zbog kršenja Direktive o velikim postrojenjima za sagorjevanje, a u vezi sa radom bloka četiri Termoelektrane Tuzla i bloka pet Termoelektrane Kakanj, objavljeno je na internet stranici Sekretarijata.

U saopštenju se navodi da je Energetska zajednica juče poslala BiH otvoreno pismo kako bi ukazali da se daljim radom TE Tuzla 4 i TE Kakanj 5 krši Direktiva.

U pismu se ukazuje na to da su oba energetska postrojenja i dalje operativna iako je istekao period ograničenog produženja rada.

Prema ocijeni Sekretarijata, nastavak rada nakon isteka roka imao je negativan uticaj na zdravlje državljana BiH.

Energetska zajednica u pismu tvrdi da su se nadležni u BiH Deklaracijom obavezali da od 1. januara 2018. godine oba postrojenja nakon 20.000 sati rada prestati sa radom.

Nakon potpisivanja Deklaracije ministarski savjet Energetske zajednice je odobrio ograničeno produženje rada postrojenja.

U pismu se napominje da postrojenja mogu nastaviti s radom nakon isteka 20.000 sati samo u slučaju da ispunjavaju strože standarde Direktive o industrijskim emisijama. Međutim, ti standardi nisu zadovoljeni.

“Početkom godine, poslanici Parlamenta Federacije BiH su usvojili zaključak sa namjerom da se produži rad ovih postrojenja do 1. januara 2028. Sekretarijat Energetske zajednice je iznio jasan stav se da ovom jednostranom odlukom krše obaveze BiH prema Sporazumu Energetske zajednice”, podsjeća se u pismu. 

Drugi spor protiv BiH u mjesec dana

Sekretarijat Energetske zajednice je 5.oktobra saopštio da je otvorio postupak rješavanja spora protiv Bosne i Hercegovine zbog oslobađanje od plaćanja putarine za dizel gorivo, koje rudnici i termoelektrane koriste za proizvodni proces i koje se koristi u željezničkom saobraćaju.

O izuzeću od putarine nikada nije obaviješten Savjet za državnu pomoć, koji to nije odobrio, a izuzeća koja predstavljaju državnu,pomoć, odobravaju se iz godine u godinu od 2010. godine. Zbog toga je Sekretarijat zauzeo preliminarni stav da je Bosna i Hercegovina prekršila Ugovor ne osiguravajući efektivno implementaciju Sporazuma o zabrani državne pomoći.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *