Ekstremni vremenski i klimatski događaji u Evropi uzrokovali štetu od 790 milijardi evra za 40 godina
Ekstremni vremenski i klimatski događaji su u evropskim zemljama prouzrokovali ekonomske gubitke od 790 milijardi evra za 40 godina, saopštila je Evropska agencija za životnu sredinu (EEA).
Samo tokom 2023. godine ekonomska šteta iznosila je više od 45 milijardi evra u 38 zemalja, uključujući i države Zapadnog Balkana.
Izveštaj EEA obuhvata period od 1980. do 2023. godine i prvi put uključuje region Zapadnog Balkana.

Najveći gubici usled klimatskih događaja bili su u Nemačkoj (180 milijardi evra), Italiji (135 milijardi), Francuskoj (130 miljardi) i Španiji (97 milijardi).
Slovenija je imala najveće gubitke po stanovniku, gotovo 9.000 evra, kao i po kvadratnom kilometru (866.500).
Većinu smrtnih slučajeva između 1980. i 2023. godine uzrokovali su toplotni talasi, hladni talasi, suše i šumski požari. Međutim, raspodjela smrtnih slučajeva između vrsta događaja i način na koji se oni odvijaju tokom vremena značajno se razlikuju u različitim zemljama.
Poplave, oluje, vetar i grad bili su glavni uzroci štete u poređenju sa drugim opasnostima poput šumskih požara ili suše.
Manje od trećine materijalnih gubitaka bilo je pokriveno osiguranjem. U većini zemalja više od 50 odsto gubitaka bilo je neosigurano, au nekim državama taj procenat prelazi 90 odsto.
Hidrološki događaji uzrokovali su najviše smrtnih slučajeva u šest zemalja Zapadnog Balkana (326), a slijede klimatološki događaji (225), dok je meteoroloških događaja bilo relativno malo (25).
Za zemlje Zapadnog Balkana ne postoje podaci o osiguranim gubicima od ekstremnih vremenskih uslova i klime, što “pokazuje da privatno osiguranje od prirodnih opasnosti povezanih sa klimom gotovo da ne postoji u tom regionu”, saopštila je EEA.