Dugo sjedenje pogubano po zdravlje – otkriva jedna od najvećih studija do sada

Sjedenje 6 – 8 sati dnevno, bilo na poslu, u automobilu ili pred televizorom – povećava rizik od srčanih bolesti i prerane smrti za 12% -13 %, u poređenju sa ljudima koji sjede manje od 4 sata dnevno. Ako se vrijeme sjedenja produži na 8 sati ili više, relativni rizik se povećava na zapanjujućih 20 %.

Istraživanje, koje je objavljeno ove godine, otkriva kako je predugo sjedenje uticalo na zdravlje ljudi u 21 državi. Praćeno je oko 105.000 ljudi, starosti od 35 do 70 godina, u periodu od 2003. do polovine 2021. godine.

Iako je ova studija jedna od najvećih objavljenih na ovu temu, nije prva koja otkriva gorku istinu o tome, kako sjedelački način života može uticati na zdravlje ljudi.

Ova i druge studije o ovoj temi, objavljene u protekloj deceniji, otkrile su da sjedenje u dugim vremenskim periodima, svaki dan, bez pauza, može ubrzati starenje ljudskog tijela na više načina.

Siromašniji su u većem riziku

Kada se podaci razdvoje u različite ekonomske kategorije, sjedenje duže od 8 sati dnevno u zemljama s niskim prihodima i nižim srednjim dohotkom – rizikuje skok smrtnosti i srčanih bolesti za nešto manje od 30 % (opet, u odnosu na sjedenje četiri sata ili manje).

S jedne strane, studija pokazuje koliko je rasprostranjen problem smanjene fizičke aktivnosti. Ali ozbiljnija posljedica je uloga koju siromaštvo igra u određivanju konačnog uticaja, koji svaki dodatni sat sjedenja ima na tijelo. Teško je, samo na osnovu rezultata, reći zašto postoji razlika.

Naučnici, kao moguće razloge, navode činjenicu da je vrijeme gledanja televizije češće među ljudima sa nižim socioekonomskim položajem, a navike u ishrani lošije, što, u kombinaciji sa dugotrajnim sjedenjem, može biti uzrok.

Vježbanje, ipak, pomaže

Istraživači su pronašli dokaze koji podržavaju tvrdnje da vježbanje znatno utiče na smanjenje smrtnosti i učestalost kardiovaskularnih bolesti. Autori studije su, takođe, otkrili da sjedenje i neaktivnost, čine samo nešto manji postotak smrti od pušenja.

“Za one koji sjede više od četiri sata dnevno, zamjena pola sata sjedenja vježbanjem, smanjila je rizik za 2 %”, kaže naučnik sa “Univerziteta Simon Fraser”, Scott Lear.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *