Druga polovina decenije mogla bi da bude period pada cijena energije u svijetu – IEA

Druga polovina ove decenije mogla bi da bude period pada cijena energije u svijetu, u zavisnosti od toga kako će se odvijati geopolitičke tenzije.

Ovo se, između ostalog, navodi u najnovijem Izvještaju Međunarodne agancije za energiju (IEA) World Energy Outlook 2024.

Svijet će u narednim godinama ući u novi kontekst tržišta energije, obilježen kontinuiranim geopolitičkim opasnostima, ali i relativno obilnom snabdijevanjem više vrsta goriva i tehnologija, navodi IEA.

Ovo uključuje veće količine nafte i tečnog prirodnog gasa (LNG),  u drugoj polovini decenije, zajedno sa viškom proizvodnih kapaciteta za neke ključne tehnologije čiste energije, posebno solarne panele i baterije.

Ovo će vjerovatno dovesti do pada cijena energije, u zavisnosti od toga kako se geopolitičke tenzije budu razvijale.

U drugoj polovini ove decenije, izgledi za veće, li čak višak, zaliha nafte i prirodnog gasa, u zavisnosti od toga kako se geopolitičke tenzije razvijaju, odvele bi nas u veoma drugačiji energetski svijet od onog koji smo iskusili u poslednje vreme, u godinama tokom globalne energetske krize. To podrazumijeva smanjenje cijena, pružajući određeno olakšanje potrošačima koji su teško pogođeni skokovima cijena.

izvršni direktor IEA Fatih Birol

Istovremeno, potrošnja električne energije porasla je dvostruko brže od ukupne potražnje za energijom u posljednjoj deceniji. Dvije trećine povećanja potražnje za električnom energijom u ovom periodu dolazi iz Kine.

Kao i kod mnogih drugih globalnih energetskih trendova danas, Kina je glavni dio onoga što se dešava. Bilo da se radi o investicijama, potražnji za fosilnim gorivima, potrošnji električne energije, primjeni obnovljivih izvora energije, tržištu električnih vozila ili proizvodnji čiste tehnologije, sada smo u svijetu u kojem je gotovo svaka energetska priča u suštini priča o Kini. Samo jedan primjer: kineska solarna ekspanzija se sada odvija takvom brzinom da bi do ranih 2030-ih – za manje od deset godina – sama proizvodnja solarne energije u Kini mogla premašiti ukupnu potrošnju električne energije u Sjedinjenim Državama danas.

izvršni direktor IEA Fatih Birol

Na osnovu današnjih postavki politike, izvještaj otkriva da će izvori s niskim emisijama proizvoditi više od polovine svjetske električne energije prije 2030. godine – a predviđa se da će potražnja za sva tri fosilna goriva – ugalj, naftu i plin – i dalje dostići vrhunac do kraja decenije. Čista energija ulazi u energetski sistem brzinom bez presedana, ali je implementacija daleko od ujednačenog u svim tehnologijama i tržištima.

Da bi čista energija nastavila da raste potrebna su mnogo veća ulaganja u nove energetske sisteme, posebno u električne mreže i skladištenje energije.

Danas, za svaki dolar potrošen na obnovljivu energiju, 60 centi se troši na mreže i skladištenje. Sigurna dekarbonizacija sektora električne energije zahtijeva da se ulaganja u mreže i skladištenje povećaju čak i brže od čiste proizvodnje, te da se omjer ulaganja rebalansira na 1:1.

Na osnovu današnjih postavki politike, globalne emisije karbon dioksida će uskoro dostići vrhunac, ali izostanak oštrog pada nakon toga znači da je svijet na putu porasta globalne prosječne temperature za 2,4 °C do kraja vijeka, što je puno više od cilja Pariskog sporazuma o ograničavanju globalnog zagrijavanja na 1,5 °C, navodi IEA.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *