Đedović Handanović : Zapadna Srbija ima značajne rezerve litijuma
Zapadna Srbija ima značajne rezerve litijuma, sa 158 miliona tona potvrđenih rezervi, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović.
To omogućava proizvodnj 58.000 tona litijum karbonata godišnje, što dovoljno za proizvodnju milion električnih vozila godišnje, čime bi se zadovoljilo oko 17% evropske potražnje, rekla je Đedović Handanović otvarajući konferenciju Look up 3 u Beogradu.
Ministarka je naglasila da Srbija ima priliku da postane značajan igrač u globalnoj industriji, ali uz odgovoran pristup i primenu ekoloških standarda.
Naglasila je da Srbija poseduje rezerve ključnih mineralnih sirovina, kao što su bakar, magnezit, bor, litijum i mnoge druge
Srbija poseduje potvrđene rezerve i resurse mineralnih sirovina koje su u EU i Sjedinjenim državama proglašene kao kritične mineralne sirovine. To su pre svega bakar, magnezit, bor, litijum, barit, boksit, fluorit, fosfat, kobalt, kao i značajan broj kritičkih mineralnih sirovina koje su registrovane kao pojave. a to su volfram, bismut, grafit, talc, elementi retkih zemalja, titan, mangan, arsenik, platina, paladijum, iridijum, osmijum. Bez kritičnih minerala nije moguća zelena energetska tranzicija i nije moguće smanjenje štetnih gasova. Bilo da se radi o proizvodnji solarnih panela ili vetrogeneratora ili drugih komponenti, potrebno je da dekarbonizujemo naš energetski sektor i ne samo naš energetski sektor, već moramo da dekarbonizujemo i transport. Od kritičnih mineralnih sirovina u 21. veku zavisi i učešće u tehnološkom napretku, u razvoju veštačke inteligencije, a pre svega obezbeđivanje dovoljne količine energije, koje je strateško pitanje.
Dubravka Đedović Handanović