Klimatske promjene

Deset najskupljih klimatskih katastofa u 2024. godini

Deset najskupljih klimatskih katastofa u 2024. godini uzrokovalo je štetu od oko 230 milijardi dolara.

Većina procjena se zasniva samo na osiguranim gubicima, što znači da će pravi finansijski troškovi vjerovatno biti još veći.

Istraživanje dobrotvorne organizacije Christian Aid pokazalo je da su tri, od ovih deset događaja, bili u Evropi, oluja Boris u centralnoj Evropi i poplave u Španiji i Njemačkoj. koje su zajedno izazvale štetu od 13,87 milijardi dolara i odnijele 258 života. 

Među događajima koji su izazvali najveću finansijsku štetu u 2024. godini, najveći teret su podnijele Sjedinjene Države. Uragan Milton, u oktobru, bio je najskuplji pojedinačni događaj, prouzrokovao je 60 milijardi dolara štete i odnio 25 života. Uragan Helena, koja je u septembru pogodila SAD, Kubu i Meksiko, “koštla” je 55 milijardi dolara, a živote su izgubile 232 osobe. 

Osim najvećih uragana, SAD su pretrpjele značajne gubitke i u manjim olujama, koje su zajedno koštale dodatnih 60 milijardi dolara i ubile 88 ljudi. 

Globalno gledajući, nijedna regija nije bila pošteđena štetnih uticaja klimatskih katastrofa. Poplave u Kini koštale su 15,6 milijardi dolara i ubile 315 ljudi. Tajfun Yagi razorio je jugozapadnu Aziju, odnio je preko 800 života i prouzročio opsežna razaranja od Filipina do Tajlanda.

Između 12. i 16. septembra, Oluja Boris pogodila je nekoliko zemalja centralne i istočne Evrope. Tokom tih dana, ogromne količine kiše pale su širom Austrije, Češke, Njemačke, Mađarske, Italije, Poljske, Rumunijei Slovačke. Nabrojnim lokacijama je u nekoliko dana pala ista količina kiše kao što obično pada cijeli septembar. Poplave su opisane kao „najgore u posljednje dvije decenije“. Oluja je uništila željeznice i puteve. Vatrogasci su, samo u Italiji, izveli preko 500 akcija spašavanja. U poplavama je poginulo najmanje 26 ljudi.

Dok bogatije zemlje dominiraju naslovicama, sa gubicima od milijardu dolara, neki od najrazornijih ekstremnih vremenskih događaja u 2024. pogodili su siromašnije zemlje. Nacije koje su malo doprinijele izazivanju klimatske krize i imaju najmanje resursa da odgovore.

Izvještaj takođe naglašava deset ekstremnih vremenskih događaja koji nisu napravili dovoljno velike osigurane gubitke da bi dospjeli u prvih deset, ali su bili jednako razorni i često su pogađali milione ljudi .

Ljudska patnja uzrokovana klimatskom krizom odražava političke izbore… Katastrofe su pojačane odlukama da se i dalje sagorijevaju fosilna goriva i da se dopusti povećanje emisija… U 2025. godini moramo vidjeti da vlade vode i preduzimaju mjere za ubrzanje zelene tranziciju, smanjenje emisija i finansiraju svoja obećanja. Patrick Watt, izvršni direktor Christian Aid-a.

Ciklon Chido razorio je Mayotte u decembru, potencijalno usmrtivši više od 1.000 ljudi. U Kolumbiji je rijeka Amazon pala za 90%, ugrožavajući egzistenciju autohtonih zajednica. Toplotni talasi u Bangladešu pogodili su 33 miliona ljudi, dok su poplave u zapadnoj Africi raselile milione širom Nigerije, Čada i Nigera. 

U  južnoj Africi, najgora suša pogodila je više od 14 miliona ljudi u Zambiji , Malaviju, Namibiji i Zimbabveu.

.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *