Da li se mogu ponoviti poplave iz 2014. godine ?

Klimatolog profesor Vladimir Đurđević rekao je da poplave koje su pogodile zapadnu Evropsu nisu iznenađenje za klimatologe i meteorologe.

Svedoci smo da su Zapadnu Evropu pogodile poplave koje su odnele osam života. Đurđević ističe da klimatolozi i meteorolozi nisu iznenađeni time.

“Klima je drastično promenjena u poslednjih 30 godina. Kad imate toplu atmosferu onda imate više vodene pare, okeani su topliji, mora, Mediteran je topliji, to znači da će biti i više padavina. Ne možemo očekivati da se klima vrati na period od pre 30 godina. Međutim, postavlja se pitanje koliko problema ćemo imati zbog tih promena”, kaže Đurđević.

Na pitanje da li mogu da se ponove katastrofalne poplave koje su zadesile Srbiju 2014. godine, Đurđević kaže da apsolutno mogu da se ponove. 

Ističe da svake godine imamo poplave negde i nazivamo ih milenijumskim, a kada to kažete onda razmišljate da se to neće ponoviti, a ponavlja se skoro svake godine.

Dodaje da se infrastruktura gradi da izdrži takve stvari, ali da smo i pored toga imali pucanje brane i gubitak života zbog nevremena, i to je sve zbog tih 0,69 stepeni toplijeg vremena.

Nivo podzemnih voda opada, raste koncentracija nečistoća

Dr Jelena Čanak Atlagić sa Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković” napomenula da je nivo vode u bunarima niži jer nivo podzemnih voda opada, čime raste i koncentracija nečistoća, odnosno kad su suše onda dolazi i do zagađenja. Kao savet ističe da treba racionalno koristiti vodu.

Sve češće se može čuti i termin “toplotne kupole”. Đurđević objašnjava da se termin toplotna kupola decenijama koristi u meteorologiji.

“Kada je polje visokog pritiska dugo stacionirano nad nekom lokacijom, i kada nema rashlađenja, onda vazduh nad tom lokacijom postaje sve topliji. Isparava zemljište a vazduh se ne pomera i onda koristimo termin ‘toplotna kupola'”, naveo je Đurđević.

Izvor: RTS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *