BiH napustilo oko 6.000 profesionalnih vozača

Republiku Srpsku i BiH, od 2019. godine, napustilo je oko 6.000 profesionalnih vozača, podaci su Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport.

Nakon što je Njemačka odlučila da od 1. avgusta ove godine službeno prizna vozačke dozvole iz BiH, domaći poslodavci strahuju da će ostati bez profesionalnih vozača, koji će zbog boljih plata iskoristiti priliku da pronađu posao na Zapadu.

Do sada su u toj zemlji bile priznate samo vozačke dozvole B kategorije iz BiH, a sada će biti priznate za sve kategorije i za putnička i za teretna vozila.

Osim priznavanja vozačkih dozvola iz BiH, Njemačka potražuje 30.000 vozača. Da bi zadržali vozače u Srpskoj, u Udruženju saobraćaja i veza Republike Srpske očekuju pomoć vlasti.

Bilo je nagovještaja da će Njemačka priznati sve vozačke dozvole iz BiH, sada se to i dešava. Ovo omogućava da svi vozači iz vozačku dozvolu BiH, mogu dobiti radnu vizu i raditi u Njemačkoj, rekao je predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske Nikola Grbić, za RTRS.

Ističe da su plate u Evropskoj uniji, za profeionalne vozače, od tri do četiri puta veće, od plata u BiH i Republici Srpskoj.

– Vidimo da sve zemlje EU traže vozače, u Njemačkoj plata za profesionalnog vozača je od 4.500 do 5.000 evra, kaže Grbić.

Povećanje plate zadrzaće vozače u BiH

Ključ ovog problema je povećanje plata, a to se ne može desiti bez pomoći države i usklađivanje naših cijena sa onima u inostranstvu, kaže Dejan Mijić, predsjednik Udruženja.

Vlasnici prevozničkih preduzeća smatraju i da je neophodna promjena važeće zakonske regulative koja je, u najmanju ruku, kažu, apsurdna.

– Apsurd je da učenici koji pohađaju srednju saobraćajnu školu, smjer vozača, nisu osposobljeni za taj posao jer nisu prošli nikakvu obuku i nemaju položen vozački ispit, a imaju diplomu na kojoj piše “vozač motornog vozila” – dodaje Mijić.

I u Udruženju prevoznika smatraju da je potrebno omogućiti da se nakon završene srednje škole polažu odabrane kategorije, naročito D, zato što njihovo školovanje najduže traje. Mišljenja su da je apsurdno čekati da neko napuni 24 godine da bi bio vozač autobusa.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *