BiH : Čeka se odluka o sredstvima za istraživanja na Trgovskoj gori

Ekspertski tim iz BiH za Trgovsku goru, na kojo Hrvatska planira da skladišti radioaktivni otpad, uradio je projekte u vezi sa geološkim, hidrološkim i seizmološkim istraživanjima na teritoriji BiH, ali još nema odluke o sredstvima neophodnim za istraživanja. Ovo je, za agenciju „Srna”, rekao predsjedavajući tima Emir Dizdarević. On je naveo da ima informaciju da po trećinu sredstava planiraju institucije BiH, Republika Srpska i FBiH.

Dizdarević: Tražićemo objašnjenje od Hrvatske

„Ekspertski tim još nema odluku, zaduženje preko kojeg će se eventualno raspisati javne nabavke i ko će raditi nadzor“, izjavio je Dizadervić, dodajući da je planirano da dio analiza, koje se rade u Hrvatskoj, na lokaciji Čerkezovac, bude urađen i na drugoj strani granice, u BiH. Naglasio je da eksperte u Timu, kao i javnost, zabrinjavanja informacija da Hrvatska, na lokaciji Čerkezovac, radi bušotine na dubini od 198 metara.

Stav eksperata iz BiH je, da za zbrinjavanje nisko i srednje radioaktivnog otpada, nisu potrebne bušotine na tim dubinama. Objašnjenje iz „Fonda za finansiranje zbrinjavanja radioaktivnog otpada“ je da oni žele da budu sigurni i da žele da imaju potpune podatke, da budu sigurni u geofizička istraživanja. Naši eksperti će o ovoj bušotini razgovarati sa ekspertima iz Hrvatske i tražiti objašnjenje, naveo je on.

Predviđena lokacija nije adekvatna

Dizdarević je poručio da građani trebaju da prate sve informacije i traže od nadležnih da se više uključe i argumentovano daju primjedbe bilo da je riječ o ekspertskom, pravnom ili međunarodnom nivou, gdje god postoji mogućnost. Na taj način je potrebno djelovati u vezi sa ovim pitanjem kako bi se proaktivno djelovalo i Hrvatskoj argumentovano dokazalo da predviđena lokacija nije adekvatna i da tri četvrtine potencijalnog negativnog uticaja ugrožava prostor susjedne države BiH, najviše građane u Novom Gradu, naglasio je Dizdarević.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz nuklearne elektrane “Krško”, ali i postojeći institucionalni otpad, skladišti na Trgovskoj gori, na granici sa BiH. Početak gradnje centra planiran je tokom 2023. godine, a završetak gradnje predviđen je 2024. godine. Skladišta centra projektovana su za prihvat oko 3.000 m3, navedeno je web stranici hrvatskog Fonda.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *