BDP po glavi stanovnika u BiH na 33% prosjeka EU

Bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika, u Bosni i Hercegovini u 2021. godini, izražen standardnima kupovne moći, iznosio je 33% prosjeka Evropske unije. Prema ovim pokazateljima, od BiH je lošija samo Albanija, koja je na 32% prosjeka EU.

Prema izvještaju, koji je objavio Eurostat, Luksemburg i Irska su u 2021. zabilježile najviši nivo BDP-a po stanovniku u EU, tačnije 177% i 120% iznad prosjeka EU-a. Od zemalja EU najlošija je Bugarska, čiji BDP po stanovniku dostiže „samo“ 55% evropskog prosjeka. Poređenja radi, Hrvatska je dostigla 70% prosjeka EU, a Srbija 44%. Ako je za utjehu, BDP po stanovniku u BiH u 2021. godini, u poređenju sa evropskim prosjekom, nije pao, nego je ostao na istom nivou kao i 2020. godine – 33%.

Izvještajem Eurostata obuhvaćeno je 27 država članica EU i još 9 država Evrope: Norveška, Švajcarska, Island (članice EFTE), Turska, Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, Albanija (kandidati za članstvo u EU) i Bosna i Hercegovina (potencijalni kandidat za članstvo u EU) – ukupno 36 država.

Stvarna individualna potrošnja u BiH 59% ispod prosjeka EU

Slična situacija, po BiH, je i kada je u pitanju Stvarna individualna potrošnja (Actual individual consumption, AIC). Dok je BDP, uglavnom, pokazatelj ekonomske aktivnosti, Stvarna individualna potrošnja (SIP) bolje pokazuje materijalno blagostanje domaćinstva. Odnosi se na na robu i usluge koji su stvarno konzumirani od strane pojedinaca, nezavisno od toga da li je tu robu i usluge kupilo ili platilo domaćinstvo, vlada ili neka neprofitna organizacija.

Prema pokazateljima Eurostata, stvarna individualna potrošnja u BiH je daleko od prosjeka EU, tačnije samo 41% od prosjeka. I po ovom paremetru, od 36 država obuhvaćenih analizom, samo je lošija Albanija sa 39% EU prosjeka. Drugim riječima, stvarna individualna potrošnja BiH je 59 % ispod evropskog prosjeka.

U 2021. godini devet država članica EU zabilježilo je SIP po stanovniku, iskazan standardima kupovne moći, iznad prosjeka EU-a. To su Luksemburg, Danska, Njemačka, Holandija, Belgija, Austrija, Švedska, Finska i Francuska. Šest država članica zabilježilo je stvarnu individualnu potrošnju po stanovniku ispod prosjeka EU i to: Hrvatska (27%), Latvija (29%), Mađarska (30%) i Slovačka (30%), dok je Bugarska zabilježila najslabiji SIP po stanovniku – 37 % ispod prosjeka EU. Interesantno je da  Irska, koja ima drugi najviši BDP-a po stanovniku u EU-u, ima potrošnju po stanovniku 10% ispod prosjeka EU-a.

Ono što je primjetno u izvještaju Eurostata su velike razlike u nivo BDP-a i stvarne individualne potrošnje među državama članicama EU. Tačnije, u 2021. godini, stvarna individualna potrošnja, izražena u standardima kupovne moći, varirala je od 63% (Bugarska) do 146% (Luksemburg), prosjeka 27 država članica Evropske unije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *