Ekologija

Drvo-export podnio zahtjev za procjenu uticaja na životnu sredinu za lokaciju Bukova kosa

Drvo-export iz Teslića podnio je Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu za eksploataciju mrkog uglja na ležištu Bukova Kosa, kod Prijedora, površine eksploatacionog polja od 9,15 hektara.

Procjenu uticaja za Drvo Export radio je Rudarsko-tehnološki zavod iz Prijedora.

Ministarstvo rudarstva i energetike zaključilo je sa privrednim društvom „DRVO-EXPORT“ ugovor o koncesiji za istraživanje uglja na lokalitetu Bukova Kosa – Prijedor i odobrilo izvođenje detaljnih geoloških istraživanja uglja na ovom lokalitetu.

Dio stanovnika se protivio se eksploataciji uglja na ovoj lokaciji, a skupština grada Prijedora je prvo usvojila zaključke u kojima se, između ostalog, zahtjevalo “zaustavljanje svih radnji koje se tiču istraživanja na lokalitetu Bukova Kosa”, da bi nedugo zatim, ipak, dala saglasnost na istraživanje uglja na ovoj lokaciji.

Centar za životnu sredinu podnio je tužbu protiv odluke Vlade Republike Srpske kojom se pokreće postupak dodjele koncesije za eksploataciju uglja na ležištu “Bukova Kosa – Prijedor”. Ovu odluku Vlada je donijela na sjednici od 18. jula 2024. godine, čime je prihvatila samoinicijativnu ponudu investitora Drvo-export, navode iz Centra.

“Ova odluka predstavlja prvi korak ka dodjeli koncesije za eksploataciju i eventualno potpisivanje ugovora o koncesiji. Međutim, trenutne aktivnosti na ležištu ukazuju da se već otpočelo sa eksploatacijom i odvozom uglja, u količinama koje prevazilaze količine dozvoljene za potrebe geoloških istraživanja, tvrde u Centru.

Centar za životnu sredinu je i ranije pozivao Ministarstvo energetike i rudarstva da zastane sa zvaničnim odobravanjem izvođenja detaljnih geoloških istraživanja na Bukovoj kosi, i to do momenta odlučivanja o zakonitosti odluke o pokretanja postupka dodjele koncesije i rješenja o izboru najpovoljnijeg ponuđača, u sudskim postupcima pokrenutim od strane Centra i mještana podnošenjem ukupno tri tužbe, a koji postupci još traju.

Šta se navodi u Procjeni uticaja na životnu sredinu

Ležište „Bukova Kosa – Prijedor“ nalazi na području katastarske opštine Veliko Palančište, a vlasnička struktura parcela je različita, s tim da dominiraju parcele u
privatnom vlasništvu.

Drvo export će dalje imovinsko-pravne poslove rješavati u zavisnosti od potrebe i dinamike radova. Investitor se odlučio za prvu fazu eksploatacije, sa obzirom na većinski riješene imovinsko-pravne poslov, navodi se u studiji.

U neposrednoj blizini predmetnog ležišta nalazi se nekoliko stambenih objekata. Sa jugozapadne strane eksploatacionog polja prve faze radova nalazi se
stambeni objekti udaljeni oko 60 metara. Sa istočne strane najbliži stambeni objekati se nalaze na udaljenosti oko 120 metara.

U studiji se navodi da će “površinski kop da naruši estetske vrijednosti prostora, kao i da utiče na samo korišćenje prostora. Uticaj površinskog kopa na upotrebu prostora u okolini lokacije izražava se u promjenama privrednih aktivnosti i socijalne strukture stanovništva. Sve ovo ukazuje da će biti negativnih uticaja, ali se ti negativni uticaji mogu odgovarajućim mjerama minimizirati”.

Osim toga, navodi se, da su tokom eksploatacije uglja mogući uticaji i na zemljište kao proizvodni resurs lokalnog stanovništva, koje proizvodi određene količine hrane isključivo za svoje potrebe. Bez obzira na svoju ekstenzivnost postoji mogućnost kontaminacije zemljišta nekim polutantima.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *