Potrošnja uglja u svijetu se ne smanjuje
I pored brze ekspanzije obnovljivih izvora energije, ogroman rast potražnje za električnom energijom u ključnim ekonomijama ukazuje na to da će svjetska potrošnja uglja ostati uglavnom stabilna ove i sljedeće godine
Globalna potražnja za ugljem će ostati uglavnom nepromijenjena i 2024. i 2025., jer rastuća potražnja za električnom energijom u nekim velikim ekonomijama nadoknađuje uticaje postepenog oporavka hidroenergije i brzog širenja solarne energije i vjetra.
Ovo se navodi u najnovijem ažuriranju Međunarodne agencije za energiju (IEA) o trendovima na tržištu uglja širom svijeta.
Upotreba uglja u svijetu dostigla najviši nivo u 2023. godini
Svjetska upotreba uglja porasla je za 2,6% u 2023. i dostigla najviši nivo u istoriji, zbog snažnog rastom u Kini i Indiji, dva najveća potrošača uglja na globalnom nivou, navodi IEA-ino ažuriranje za ugalj sredinom godine .
Proizvodnja tri najveća proizvođača uglja u 2023. godini, koja čine 70% globalne proizvodnje, značajno je porasla: Kina (3,4%), Indija (12%) i Indonezija (13%). Kao rezultat toga, globalna proizvodnja uglja dostigla je rekordnih 8,9 milijardi tona.
Dok je potražnja za ugljem rasla i u sektoru električne energije i u industrijskom sektoru, glavni pokretač je bila upotreba uglja za popunjavanje praznine nastale niskom proizvodnjom hidroenergije i brzim rastom potražnje za električnom energijom .
U Kini, koja čini više od polovine globalne potrošnje uglja, proizvodnja električne energije iz hidroenergije se 2024. oporavlja od prošlogodišnjih izuzetno niskih nivoa. Ovo, uz kontinuiranu brzu primjenu solarne energije i vjetra, značajno usporava rast upotrebe uglja u 2024. Ali još jedno veliko godišnje povećanje kineske potražnje za električnom energijom, koje se predviđa na 6,5% u 2024., čini pad potrošnje uglja malo vjerojatnim.
Potražnja za ugljem u Evropi nastavlja opadajući trend koji je započeo kasnih 2000-ih, uglavnom zbog napora za smanjenje emisija u proizvodnji električne energije. Nakon pada za više od 25% u 2023. godini, predviđa se da će proizvodnja energije iz uglja u Evropskoj uniji pasti za skoro isto toliko i ove godine.
Upotreba uglja se također značajno smanjuje u Sjedinjenim Državama posljednjih godina, ali veća potražnja za električnom energijom i manje prelaska s uglja na prirodni gas prijete da uspore ovaj trend u 2024. Japan i Koreja nastavljaju da smanjuju svoje oslanjanje na ugalj, iako sporije tempom od Evrope.
Naša analiza pokazuje da će globalna potražnja za ugljem vjerovatno ostati u velikoj mjeri nepromijenjena do 2025. godine, na osnovu današnjih postavki politike i tržišnih trendova. Nastavak brzog razvoja solarne energije i vjetra, u kombinaciji s oporavkom hidroenergije u Kini, predstavlja značajan pritisak na korištenje uglja. Ali sektor električne energije je glavni pokretač globalne potražnje za ugljem, a potrošnja električne energije raste veoma snažno u nekoliko velikih ekonomija. Bez tako brzog rasta potražnje za električnom energijom, ove godine bismo vidjeli pad globalne upotrebe uglja. A strukturni trendovi na djelu znače da će globalna potražnja za ugljem dostići prekretnicu i uskoro početi opadati.
Keisuke Sadamori, direktor za energetsko tržište i sigurnost IEA
Što se tiče ponude, očekuje se da će se globalna proizvodnja uglja blago smanjiti u 2024. nakon stabilnog rasta prethodne godine. U 2024. proizvodnja uglja u Kini se smanjuje nakon dvije godine zapanjujućeg rasta. U Indiji se nastavlja nastojanje da se poveća proizvodnja uglja, sa povećanjem ponude od oko 10% koji se očekuje 2024. U razvijenim ekonomijama proizvodnja uglja je u padu, što u velikoj mjeri odražava potražnju.