Litijum-jonske baterije uzrok stvaranja štetnih “vječnih hemikalija” PFAS – studija
Litijum-jonske baterije, koje se nalaze u mobilnim telefonima i električnim automobilima sadrže otrovne, “vječne hemikalije” (PFAS), koje postaju široko rasprostranjene u vazduhu i vodi.
Ovo se navodi u studiji amaričkih naučnika, koji su otkrili da punjive litijum-jonske baterije ispuštaju štetne hemijske supstance (PFAS) u okolinu tokom proizvodnje i nakon odlaganja.
Testiranjem od strane istraživačkog tima je otkriveno da ove hemikalije, nazvane bis-perfluoroalkil sulfonimidi (bis-FASI), pokazuju postojanost u okolini i ekotoksičnost uporedivu sa starijim ozloglašenim spojevima poput perfluorooktanske kiseline (PFOA), koja se nalazi u pesticidima, vodootpornim premazima i određenim vrstama boja.
PFAS su međunarodno prepoznate kao zagađivači, za koje se zna da su pokretni i toksični, ali se malo zna o ekološkim uticajima bis-FASI, koji se oslobađaju tokom proizvodnje, upotrebe i odlaganja litijum-jonski baterija, navodi se u studiji. Studija je pokazala da se bis-FASI koriste u elektrolitima i vezivima litijum-jonskih baterija.
Bis-FASI hemikalije pronađene su u pogonima za proizvodnju baterija i područja gdje su odložene baterije odložene. Podaci, takođe, sugerišu da bis-FASI emisije u vazduh mogu olakšati prenos na velike udaljenosti, što znači da mogu biti pogođena i područja udaljena od proizvodnih lokacija.
Analiza nekoliko deponija u SAD-u otkrila je visoke koncentracije bis-FASI, što ukazuje da ova jedinjenja mogu ući u okolinu odlaganjem proizvoda, uključujući litijum-jonske baterije. Samo 5 % litijum-jonskih baterija se trenutno reciklira, a studije predviđaju da će do osam miliona tona njih otići na deponije do 2040. godine.
Bis-FASI toksičnost još nije proučavana kod ljudi, iako su drugi, bolje proučeni PFAS povezani s raznim ozbiljnim zdravstvenim problemima.
PFAS se nazivaju i “vječnim hemikalijama” jer nikada ne napuštaju tijelo nakon što u njega dospiju.
Povezane su s ozbiljnim zdravstvenim oboljenjima uključujući rak, visok holesterol, smanjenu funkciju bubrega, bolesti štitne žlijeze, nisku plodnost, probleme s imunološkim sustavom i niskom porođajnom težinom beba.