Naučnici uzgojili biljke u tlu donesenom sa Mjeseca
Naučnici su, po prvi put, uzgojili biljke u zemljištu sa Mjeseca. Uzorci mjesečevog tla su izvađeni tokom Nasinih misije 1969. i 1972. godine.
Istraživači su posadili sjeme sitnog cvjetnog korova zvanog Arabidopsis taliana u 12 malih posuda, od kojih je svaka sadržavala gram mjesečeve površine, vodu i hranjive materije i posmatrali kako niču i rastu. Mjesečevo tlo se značajno razlikuje od zemljinog, nema organskog materijala, a površina Mjeseca je podložna kosmičkim zracima i solarnim vjetrovima. Temperetura u laboratoriji je bila oko 23°C i po led svjetlom ružučaste nijanse.
Sva sjemena su prokolijala i nije bilo vidljivih razlika, u ranim fazama rasta, između onih posijanih u mjesečevom tlu, sastavljenom uglavnom od zdrobljenih bazaltnih stijena i sjemena posijanih u vulkanskom pepelu sa Zemlje, sa sličnim mineralnim sastavom i veličinom čestica, koje su naučnici posadli kako bi mogli da upoređuju napredak.
Ipak, sjeme iz mjesečevog tla, što možda i nije iznenađujuće, imalo je manje uspjeha od onog u vulkanskom pepelu. Sporije je raslo i bilo je manje, biljke su imale zakržljalo korijenje i bili su skloniji pokazivanju osobina povezanih sa stresom, kao što su manji listovi i tamnija boja, koja nije tipična za zdrav rast. Također su pokazali aktivnost gena koja ukazuje na stres, slično reakcijama biljaka na so, metal i oksidaciju.
Biljke bi mogle pomoći ljudima da uspostave kolonije na Mjesecu i Marsu, kao što je prikazano u filmu „Marsovac” iz 2015. kada je astronaut uzgajao krompir na Marsu. Nasin program „Artemis” predviđa povratak ljudi na površinu Mjeseca u narednim godinama.