Elektroprivrede u regionu završavaju godinu sa milionskim gubicima
Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) će ovu godinu završiti u gubitku.To su nedavo potvrdili i ministar energetike i rudarstva RS, Petar Đokić i generalni direktor ERS, Luka Petrović.
Uzroci gubitka su loša hidrološka situacija, neplanirani remont TE Ugljevik, zbog čega je Republika Srpska, umjesto da izvozi, bila prinuđena da uvozi električnu energiju.
Tako je od 79 miliona maraka dobiti na kraju 2021. godina, ERS došla do gubitka na kraju 2022. godine, mada još nije saopšteno koliko bi gubitak mogao da iznosi. Slaba utjeha je da su i elektroprivrede u regionu ostvarile gubitak, samo što je u njihovom slučaju već sada poznato koliki je gubitak, i to nakon devet mjeseci ove godine.
Gubitak EPS-a 677 miliona evra
Elektroprivreda Srbije (EPS) je za prvih devet mjeseci ove godine imala gubitak od 677 miliona evra. Tako je umjesto planiranih prihoda od 2,2 milijarde evra ostvaren minus.
„Zbog neophodnosti dodatnog uvoza električne energije usled manje proizvodnje iz sopstvenih kapaciteta – zbog velike i dugotrajne suše na slivu Dunava i Drine, manjih količina raspoloživog uglja iz RB Kolubare, kao i poremećaja na tržištu energenata, koje je proizrokovalo višestruko povećanje cena električne energije i gasa na tržištu, finansijski položaj JP EPS je enormno pogoršan počev od zadnjeg kvartala 2021. godine”, navodi se u Izveštaju o realizaciji trogodišnjeg programa poslovanja JP EPS.
Nedostajuće količine električne energije EPS je, ističe se, u posmatranom periodu najvećim dijelom nadomjestio direktnim uvozom i kupovinom po rekordno visokim berzanskim cenama.
Troškovi nabavke električne energije u prvih devet meseci ove godine iznosili su 150 miliona evra, stoji u izveštaju.
Računi EPCG skoro prazni
Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je za prvih devet mjeseci imala gubitak od 57 miliona evra. Manjak padavina uzrokovao je lošu hidrološku situaciju, pa je umjesto profita od 133 miliona evra, ostvaren gubitak.
EPCG sada zbog suhih akulumacija sav raspoloživi novac troši na kupovinu uvozne struje kako bi snabdjela svoje potrošače i kako bi se izbjegle restrikcije.
Koliko je ugrožena likvidnost EPCG pokazuje i podatak da je 31. avgust ove godine na računima kompanije u gotovini bilo svega 34 miliona evra, što je manje od prihoda za jedan mjesečni račun za struju svih potrošača. Toliko je sada potrebno mjesečno samo za uvoz struje.
I HEP zabilježio gubitak
Hrvatska elektroprivreda (HEP) poslovala je u prvih devet mjeseci ove godine s neto gubitkom od 21,8 miliona evra, pokazuje financijski izvještaj HEP Grupe objavljen na Zagrebačkoj berzi.
U HEP-u navode da su uslovi poslovanja u prvih devet mjeseci bili izrazito nepovoljni. Razlozi koji su doveli do rasta troškova su veće cijene goriva (lož-ulje – 36%, ugalj- 34%, gas – 24%) i električne energije, koja se nabavlja na tržištu (29 %), u odnosu na cijene od prošle godine.
Zbog loše hidrološke situacije, proizvodnja u hidroelektranama je manja za 10%, što je dovelo do većeg uvoza električne energije od planiranog.