Energija

Četiri zemlje EU imaju za cilj 100 % čistu energiju do 2030.

Evropska unija, kao cjelina, očekuje da će dostići 82 % čiste energije do 2030. godine. Međutim, nekoliko država EU ubrzavaju ukidanje fosilnih goriva, nastojeći postići 100 % čiste energije – do kraja decenije, navodi energetski think tank Ember, prema podacima o praćenju energetskih ciljeva unije.

Portugal

Portugal je u aprilu objavio da ubrzava svoju energetsku tranziciju, sa ciljem da poveća udio električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora na 80 %, do 2026. — četiri godine ranije nego što je planirano. Ova država 60 % svoje električne energije već dobija iz čistih izvora — što je jedan od najvećih procenata u Evropi.

Portugal nije zavisio od ruskog gasa kao mnoge druge evropske zemlje i oslanjajao se na uvoz iz Nigerije i SAD. Portugal je, krajem 2021. Godine, prestao da koristi ugalj, nakon gašenja svoje posljednje termoelektrane na ugalj.

Najveća komunalna kompanija na Iberijskom polusitrvu, EDP, ima za cilj da do kraja decenije obezbjedi 100 % obnovljive energije. Sve ovo omogućava Portugalu, da se do 2030. godine, oslobodi fosilnih goriva, navodi Ember.

Holandija

Prema istraživanju koje je ranije ove godine objavio industrijski stručnjak Oliver Wyman, Holandija predvodi energetsku tranziciju u Evropi. Planirano je da se proizvodnja energije vjetra na moru udvostruči do kraja decenije. Cilj je proizvodnja električne energije od 150 GW u Sjevernom moru, do 2050. godine — dovoljno za napajanje 230 miliona evropskih domova.

Ali Holandija je pretrpjela određene posljedice nakon što je Rusija napala Ukrajinu. Ranije ove godine zemlja se vratila korištenju uglja, kako bi nadoknadila nestašice zbog energetske krize.

Iako ova država teži 100 % čistoj energiji do 2030. godine, neće sve biti iz obnovljivih izvora. Obnovljivi izvori energije uključuju izvore energije koji se mogu sami obnavljati poput vjetra i sunca, dok čista energija uključuje sve izvore električne energije, koji ne proizvode emisije karbona, kao što je nuklearna.

Holandija i dalje ima ambiciozan cilj obnovljive energije od 97 % do kraja decenije.

Danska

Kao odgovor na rat u Ukrajini, danska vlada još uvijek planira u potpunosti ukinuti prirodni gas i četiri puta povećati proizvodnju energije sunca i vjetra.

Iako bi proizvodnja prirodnog gasa mogla da se poveća kratkoročno, kako bi pomogla Evropi da se odvikne od ruskih fosilnih goriva, iz ove države poručuju da se planovi za obustavu proizvodnje na duži rok nisu promijenili.

Povećanjem energije proizvedene iz čistih izvora, Danska se, takođe, nada da će postati izvoznik obnovljive energije. Do 2030. godine, zemlja ima za cilj proizvodnju 100 %obnovljive energije.

Austrija

Austrijski parlament je 2021. godine usvojio Zakon o proširenju obnovljivih izvora energije (EAG). Postavio je cilj da zemlja koristi 100 % obnovljivu električnu energiju do 2030. godine.

Oko 260 miliona evra investicija će omogućiti da se na milion krovova proizvodii solarna električna energiju, uz povećanje energije vjetra i hidroenergije. Postojaće posebni grantovi za podršku čistim tehnologijama od milijardu evra, koje će se godišnje ulagati u proširenje obnovljivih izvora energije do 2030. godine.

Izvor: Euronews

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *