Energija

Grčka – obnovljivi izvori, po prvi put, nakratko zadovoljili sve potrebe za energijom

Proizvodnja energije iz obnovljivih izvora je, po prvi put prošle sedmice, zadovoljila sve potrebe Grčke za električnom energijom, objavio je nezavisni operator prenosa električne energije ove države, IPTO.

Najmanje pet sati u petak, 7. oktobra, obnovljivi izvori su činili 100 % proizvodnje električne energije u Grčkoj i dostigli su rekordnih 3.106 megavat sati.

Solarna energija, vjetar i hidroelektrana činili su 46 % domaćeg miksa električne energije tokom osam mjeseci, odnosno do augusta ove godine, u odnosu na 42 % u istom periodu 2021. godine, prema grčkom istraživačkom centru za okolinu The Green Tank.

The Green Tank je to nazvao “rekordnim optimizmom za tranziciju zemlje prema čistoj energiji, odvikavanju od fosilnih goriva i osiguranju naše energetske samostalnosti”.

„Evropske zemlje, kao što je Grčka, ubrzano se udaljavaju od fosilnih goriva prema jeftinoj električnoj energiji iy obnovljivih izvora. Prekretnica koju je postigla Grčka dokazuje da je električna mreža, u kojoj dominiraju obnovljivi izvori na vidiku”, rekla je za Euronews Green Elisabeth Cremona, analitičarka energetske organizacije Ember.

„Ovo takođe jasno pokazuje da se elektroenergetski sistem može napajati iz obnovljivih izvora bez ugrožavanja pouzdanosti. Ali ostaje još da se uradi kako bi se osiguralo da obnovljivi izvori energije prestignu fosilna goriva u grčkom energetskom sektoru tokom cijele godine.”

Šta je šira slika energetske tranzicije Grčke?

To je značajna prekretnica u istoriji elektro-energetskog sistema u zemlji i prati sjajne vijesti da su obnovljivi izvori energije u potpunosti zadovoljili porast globalne potražnje za električnom energijom u prvoj polovini 2022. godine. Ali prelazak Grčke na čistu energiju nije bio sasvim jednostavan.

Kao i druge evropske zemlje, Grčka je smanjila svoje oslanjanje na ruski gas nakon rata u Ukrajini, povećanjem uvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) kako bi zadovoljila svoje potrebe. Takođe je podstakla eksploataciju uglja, stavljajući po strani svoj plan dekarbonizacije.

Koristeći IPTO podatke, The Green Tank otkriva da su obnovljivi izvori – isključujući velike hidroizvore – nadmašili sve druge izvore energije, ostavljajući fosilni gas na drugom mjestu, koji je blago opao po prvi put od 2018.

Grčka ima za cilj da više nego udvostručiti svoje kapacitete zelene energije, kako bi do 2030. godine dostigla najmanje 70 % u energetskom miksu. Da bi pomogla u ostvarenju tog cilja, vlada nastoji privući oko 30 milijardi evra iz evropskih fondova i privatnih investicija za unapređenje električne mreža.

Plan je 25 gigavata instalisanog kapaciteta obnovljive energije sa sadašnjih, oko 10 gigavata, ali analitičari kažu da bi Atina mogla postići taj cilj ranije.

IPTO ulaže u proširenje elektro-energetske mreže u zemlji, kako bi se povećao energetski kapacitet i olakšao prodor solarne energije, energije vjetra i hidroenergije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *