Više plastike, nego ribe do 2050. godine – upozoravaju stručnjaci

Zagađenje plastikom postalo je jedan od glavnih, globalnih ekoloških izazova vijeka. Projekcije pokazuju da bi, do 2050. godine, u okeanima moglo da bude više plastike – nego ribe. Nuklearna tehnologija se pojavila kao inovativno rješenje za ovaj rastući problem.

Koristeći nuklearne tehnologije, možemo se pozabaviti izazovima plastičnog zagađenja kako na kopnu tako i u moru.

Ovo je poruka stručnjaka sa sastanku održanog na marginama 66. Generalne konferencije Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA). Događaj je naglasio uticaj inicijative ove agencije „Nuklearna tehnologija za kontrolu zagađenja plastikom“ – NUTEC Plastics.

 “Primjena nuklearne nauke i tehnologija za praćenje plastike u morima, za reciklažu i stvaranje biorazgradive plastike, daje joj nezamjenjivu ulogu u suočavanju s izazovima, koje se odnose na našu okolinu”, rekao je generalni direktor IAEA Rafael Mariano Grosi.

IAEA je, unutar ove inicijative, razvila strateške pristupe za nuklearna rješenja za zagađenja plastikom.

Ta rješenja, između ostalog, podrazumijevaju, tehnologije zračenja, koje se koriste za inovaciju u reciklaži plastičnog otpada i podršku razvoju biorazgradivih, zelenih alternativa plastičnim proizvodima za jednokratnu upotrebu na bazi nafte. To je pristup koji ima za cilj smanjenje plastičnog otpada širom svijeta i sprečavanje da plastika dospije u  morsko okruženje.

Izazovi u okeanima rješavaju se uz pomoć nuklearne tehnike, koja se koristi za određivanje količine i karakterizaciju morskog zagađenja mikroplastikom i za procjenu njegovog uticaja na obalne i morske ekosisteme.

Naredna aktivnost je razvoj globalne mreže morskih laboratorija za praćenje plastike, kao vitalne aktivnosti za razmjenu podataka, znanja i najboljih praksi. Trenutno postoji 55 laboratorija u globalnoj NUTEC mreži za praćenje plastike.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *