Odluke EU kojima je 60 projekata proglašeno strateškim, među kojima i Jadar – vjerovatno nezakonite ?
Odluke Evropske komisije, kojima je 47 projekata na terioriji EU i 13 projekata van EU, među kojima je i projekat Jadar, proglašene strateškim projektma, vjerovatno su nezakonite.
Ovo se navodi u saopštenju organizacije koja se bavi zaštitom životne sredine Grin ligal impakt (Green legal impact).
Prema mišljenju njihovog pravnog tima ove organizacije, u odlukama EU se navodi da svaki navedeni projekat „ispunjava sve kriterije predviđene članom 6(1)“ Uredbe i napominje se da su prijave procijenjene „uz podršku vanjskih stručnjaka […] u tehničkim, finansijskim, ekološkim, socijalnim i upravljačkim (ESG) dimenzijama projekta”.
Međutim, sama Odluka ne sadrži objašnjenje o tome kako svaki projekat ispunjava zahtjeve održivosti, ni bilo kakvo činjenično ili pravno obrazloženje za dodjelu strateškog statusa, navode u Green legal impact.
Zbog toga smatraju da ovo propuštanje dovodi do kršenja dužnosti Komisije da navede razloge i stvara pravnu nesigurnost za pogođene zajednice, nacionalne organe za izdavanje dozvola i kompanije.
Na pitanje N1 zašto EU nije obrazložila odluke o proglašenju 47 strateških projekata unutar EU i 13 van EU iz EK su odgovorili da “detaljna procena ispunjavanja kriterijuma Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA), čiji je cilj smanjenje u zavisnosti od uvoza kritičnih sirovina, posebno iz Kine “nije objavljena radi očuvanja poverljivih poslovnih informacija, ali su dostavljene na adrese navedene u Odlukama”.
U odgovoru upućenom N1 navedeno je da Evropska unija podržava projekat Jadar u Srbiji jer pomaže u obezbeđivanju stabilnog snabdevanja litijumom, ključnim materijalom za zelene i digitalne tehnologije.
Dodaju da se projekat pažljivo razmatra kako bi se osiguralo da ispunjava ciljeve EU u pogledu diverzifikacije uvoza i jačanja ekonomske otpornosti.
“Ako bude uspješan, Jadar bi mogao da obezbjedi značajan dio potreba EU za litijumom, a istovremeno da podstakne srpsku ekonomiju stvaranjem radnih mjesta i razvojem sektora baterija i električnih vozila. Ova saradnja je osmišljena da donese investicije, veštine i rast u Srbiju, uz istovremeno osiguravanje da EU ima pouzdan pristup važnim sirovinama iz različitih izvora”, navodi se u odgvoru EU.