EU: Potrebna ulaganja od 1,2 biliona evra za razvoj distibutivne i prenosne mreže do 2040.
Ulaganja od 730 milijardi evra za distribuciju i 472 milijarde evra za razvoj prenosne mreže potrebna su do 2040. godine kako bi se unaprijedilo unutrašnje tržište energije i proširili kapaciteti mreže u EU.
Ovo se navodi u Smjernicma o anticipativnim investicijama za razvoj elektroenergetskih mreža usmjerenih ka budućnosti, koje je predstavila Evropska komisija, a koje se obraćaju zemljama EU, nacionalnim regulatornim tijelima, kao i operaterima prenosnih i distributivnih sistema.
Ta ulaganja će omogućiti povezivanje novih projekata proizvodnje čiste energije sa niskim troškovima i smanjiti prosječne veleprodajne cijene električne energije.
Samo u periodu 2022-2024. godine, u EU je instalisano rekordnih 168 GW solarnih i 44 GW vjetroelektrana. U 2024. godini, 47% proizvodnje električne energije u EU dolazilo je iz obnovljivih izvora.
Anticipativna ulaganja bave se potrebama razvoja mreže koje prevazilaze one koje se odnose na postojeće zahtjeve za priključenje na mrežu od strane projekata proizvodnje ili potražnje.
Trebala bi se zasnivati na srednjoročnim i dugoročnim potrebama utvrđenim u planovima razvoja mreže, kako na nacionalnom tako i na nivou EU. Takođe bi trebala podržati postizanje ciljeva EU u oblasti energetike i klime.
Današnje smjernice iznose konkretne preporuke u tri glavna područja: planiranje mreže, regulatorni nadzor te troškovi i podsticaji.
Evropa se trenutno suočava sa značajnim kašnjenjima u razvoju mreže, što dovodi do produženja vremena priključenja i time usporava napore EU da dekarbonizuje ekonomiju. Kako bi se riješio ovaj problem, reforma dizajna tržišta električne energije iz 2024. godine uključila je anticipatorna ulaganja u regulatorni okvir EU.
Evropski elektroenergetski sistem zasniva se na mrežama koje su uglavnom izgrađene 1970-ih i 1980-ih za tradicionalne tipove proizvodnih kapaciteta u to vrijeme. Ovim mrežama potrebne su i modernizacija i obnova, ali i hitno proširenje kako bi se obuhvatile trenutne složenosti energetske tranzicije.
Procjenjuje se da će 40 do 55% niskonaponskih vodova premašiti 40 godina starosti do 2030. godine, dok se njihova ukupna dužina povećala samo za 0,8% između 2021. i 2022. godine.