Gotovo dvije trećine Evrope u opasnosti od suše
Prema nedavnim podacima, koje je objavila Evropska opservatorija za sušu, 60 % Evrope trenutno je u opasnosti od suše.
Nalazi su zasnovani na podacima objavljenim krajem jula, na osnovu desetogodišnjeg perioda, koji je otkrio da je 45 % teritorije Evrope, do sredine jula, bilo u uslovima upozorenja na sušu. Osim toga, još 15 % teritorije suočilo se crvenom uzbunu, što znači ozbiljan nedostatak vode, prenosi Euobserver.
Evropska služba za praćenje klimatskih promjena – Kopernikus, takođe, je u ponedeljak, 8. avgusta, saopštila da se vrelo ljeto u Evropi nastavlja, sa temperaturama iznad 40 stepeni Celzijusa – najmanje jedan dan u Španiji, Francuskoj i Velikoj Britaniji.

(Foto: European Drought Observatory)
U Velikoj Britaniji je zabilježen nacionalni rekord maksimalne temperature od 40,3°C – prvi put da je u ovoj zemlji ikada zabilježena temperaturu preko 40°C.
Period od maja do jula, takođe, bio je najsušniji zabilježen u Španiji, sa rezervama vode na najnižim nivoima svih vremena od 40%, prema podacima meteorološke agenciji ove zemlje.
Holandska vlada je i službeno proglasila nestašicu vode.
Francuska premijerka Elizabet Borne najavila je, do sada neviđene, restrikcije vode, zabranjujući ljudima da zalivaju svoje travnjake, peru automobile i sprečavajući poljoprivrednike da navodnjavaju usjeve. Francuska je zabilježila svoj najsušniji jul, u više od 60 godina, sa samo 9,7 milimetara kiše. Kao rezultat toga, više od 100 francuskih opština nema vodu za piće i snabdjeva se iz kamiona sa cisternama.
Prema prognozi, koju je prije dvije sedmice objavio, Zajednički istraživački centar EU, vrućina i suša mogu dovesti do pada proizvodnje kukuruza, suncokreta i soje u Evropi za 8 do 9 %.
Rječni transport je, takođe, pogođen, jer nivoi vode nastavljaju da opadaju širom EU. Mjerna tačka Kaub, na rijeci Rajni, daleko najvažnijoj ruti vodnog transporta u Evropi, u nedjelju je pala na 49 cm, što je samo 9 cm do nivoa koji uopšte omogućava plovidbu.
Šumski požari – od početka godine izgorjelo preko pola miliona hektara
Sušni period je doveo do porasta broja šumskih požara, s višestrukim oborenim rekordima, posebno na Mediteranu, jer je samo u julu zapaljeno područje dvostruko veće od teritorije Rima. Prema podacima Evropskog sistema o informacijama o šumskim požarima (EFFIS) od početka godine, do 30. jula u Evropskoj uniji ukupno je izgorjela povšina od 587.868 hektara, u poređenju sa prosjekom od oko 158.000 hektara, za referentni period 2006-2021.