Klimatske promjene

Novembar 2024. drugi najtopliji novembar u istoriji mjerenja

Novembar 2024. bio je drugi najtopliji novembar u istoriji, posle rekordnog prošlogodišnjeg, pokazuju podaci iz najnovijeg klimatskog biltena koji je objavila Služba za klimatske promjene Kopernikus.

Globalna prosječna temperatura bila je 14,10 stepeni Celzijusovih, što je za 0,73 stepena više od prosjeka za period 1991–2020.

“Od januara do novembra ove godine globalna prosječna temperatura bila je 0,72 stepena iznad prosjeka za 1991 -2020, što je najveća zabilježena za ovaj vremenski okvir, što je 0,14 stepena toplije nego u istom periodu prošle godine. U svijetlu ovog trenda, izvjesno je da će 2024. godina biti najtoplija u istoriji mjerenja, sa preko 1,5 stepena iznad predindustrijskog nivoa”, navodi se u saopštenju Kopernikusa.

U Evropi, novembar je doneo prosječne temperature od 5,14°C, što je 0,78°C iznad referentnog prosjeka za period 1991–2020, ali daleko od ulaska u deset najtoplijih novembara.

Najveće temperaturne anomalije primećene su u sjevernoj Rusiji, sjeveroistočnoj i jugozapadnoj Evropi, dok su jugoistočni dijelovi kontinenta zabilježili niže temperature od prosjeka.

Površinska temperatura mora (SST) nastavila je da oscilira na alarmantno visokim vrijednostima. Novembar 2024. biljleži prosječnu SST od 20,58°C, što ga svrstava na drugo mjesto iza novembra 2023. Iako su se u istočnom i centralnom Pacifiku pojavili znaci prelaska na neutralne ili La Ninja uslove, ogromni dijelovi okeana i dalje bilježe ekstremno visoke temperature, ukazujući na dublje klimatske poremećaje.

Novembar i padavine

Novembar je donio i raznolike padavinske obrasce. Dok su jug Balkana, Grčka i severna Skandinavija zabilježili iznadprosječne padavine, veći dio zapadne i centralne Evrope bio je suvlji od prosjeka. Van Evrope, obilne kiše zahvatile su Sjedinjene Države, Australiju, Južnu Ameriku i Filipine, gdje su tajfuni izazvali značajnu štetu.

S druge strane, sušni uslovi pogodili su jugozapadne dijlove SAD-a, Meksiko, Čile, Brazil, Rog Afrike i jugoistočnu Kinu, ostavljajući mnoga područja u ozbiljnoj suši.

Izvor: DANAS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *