Portugal: Završetak litijumskog projekta veliki udarac sektoru baterija u Evropi

Povlačenje portugalske kompanije Galp Energia iz projekta za preradu litijuma u portuglaskm gradu Setúbalu mogla bi “imati značajne implikacije na sektor baterija u Portugalu i Evropi”, navodi se u analizi koju je objavio XTB.

U analizi se navodi da bi Galpovo povlačenje iz “projekta prerade litijuma u Setúbalu, razvijenog u partnerstvu s Northvoltom, moglo imati značajne implikacije na sektor baterija u Portugalu i Evropi”, budući da je projekat “strateški potez za Evropsku uniju“ jer je imao za cilj „smanjenje zavisnosti od sirovina izvan Evrope“.

Prema XTB-u, “investicija bi bila velika i otvorilo bi se nekoliko radnih mjesta, kao i pozicioniranje Portugala kao relevantne zemlje u energetskoj tranziciji.”

Galp je odlučio odustati od projekta Aurora nakon što se Northvolt povukao i nije uspio pronaći drugog partnera, navodi kompanija u izjavi Komisiji za tržište vrijednosnih papira.

“Galp je odlučio da ne nastavi s izgradnjom projekta Aurora”, navodi se.

Fabrika bi bila jedna od najvećih u Evropi, sa početnim godišnjim proizvodnim kapacitetom između 28.000 i 35.000 tona litijum hidroksida za baterije, za koji se očekivalo da će značajno porasti do 2030. godine.

Northvolt je 22. novembra objavio da je podnio zahtjev za zaštitu od bankrota u SAD-u i saopštio da će njegova fabrika u Švedskoj nastaviti s radom.

XTB je u svojoj analizi naglasio da “trenutna situacija u Northvoltu povećava neizvjesnost” i da, kao i okončanje projekta Aurora, “takođe podriva povjerenje investitora u evropski sektor baterija, povećavajući ovisnost o drugim dobavljačima, posebno Kinezima, jer oni vode tržište baterija i električnih vozila.”

Projekt Aurora je, kako se navodi, mogao stvoriti “pozitivan utjecaj i ekonomski i društveni”, istakao je, a osim što bi podstakao lokalnu ekonomiju, “pozicionirao bi Setúbal kao strateški centar za proizvodnju litijuma za baterije, što je neophodno za energetsku tranziciju.”

Prema XTB-u, nova situacija ugrožava “evropsku konkurentnost u odnosu na Kinu na tržištu električnih automobila”, slabeći “mogućnost postizanja autonomije u ovom ključnom sektoru za energetsku tranziciju i zelenu ekonomiju”.

XTB je rekao da je “povećanje potražnje za litijumom stavilo Evropu pred paradoks”, između “hitne potrebe da se ovaj resurs eksploatiše unutar svojih granica kako bi se smanjile spoljne zavisnosti” i “ekoloških, ekonomskih i društvenih uticaja povezanih sa njegovom ekstrakcijom”.

“Northvoltove poteškoće otkrivaju probleme u evropskoj industriji baterija i utiču na konkurentnost na tržištu električnih automobila”, navodi se u saopštenju, napominjući da Evropa “i dalje zavisi od azijskih dobavljača, dok se lokalne kompanije suočavaju sa visokim troškovima i tehničkim izazovima”, što proizvodi proizvodnju i konačnu cenu. električnih vozila skuplja.

Analitičari ističu i da “kineske kompanije ulaze na evropsko tržište sa pristupačnijim električnim automobilima, što je izvršilo pritisak na domaće proizvođače”, ističući da je za rješavanje ove situacije potrebno “više ulagati u infrastrukturu za proizvodnju baterija i podsticati proizvodnju i potrošnju” električnih vozila.

XTB takođe ističe da “Evropa također primjenjuje protekcionističke mjere s ciljem sprječavanja novih igrača da uđu u sektor, a te tarife variraju u zavisnosti od brenda i mogu doseći čak 35%”.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *