Voćnjak u sjeni solarnih panela – prilika za dvostuku zaradu

Solarne elektrane velikih razmjera, na obradivim površinama, postaju sve popularnije u Evropi i Sjevernoj Americi. Oni omogućavaju poljoprivrednicima da maksimalno iskoriste svoju zemlju i pronađu novi izvor prihoda.

To se odnosi i na vlasnike voćnjaka. Solarni paneli, koji pružaju prijeko potrebnu hladovinu za drveće, proizvode dosta struje tokom ovogodišnjeg neobično toplog ljeta, prenosi Euronews.

“Ideja je jednostavna,” kaže Kristijan Nahtvej, vlasnik organske farme u Gelsdorfu, u blizini Kelna.

„Zaštititi voćnjak, bez smanjenja raspoloživih površina za uzgoj i održati proizvodnju. Osim toga, solarna električna energija se proizvodi na istoj zemlji.”

Ipak, teško je dobiti pravu kombinaciju plodova i solarne energije, jer su moderne voćne sorte  prilagođene određenim uslovima uzgoja. Svaka promjena može poremetiti ravnotežu, koštati poljoprivrednike prihoda, ako im je voće oštećeno, pogrešne boje ili nije slatko kao što potrošači vole.

Zato Nahtvej sarađuje sa istraživačima, kako bi testirao koje sorte jabuka uspijevaju pod solarnim krovom i koje vrste fotonaponskih krovova su najprikladnije za voćnjak. Kako bi uporedio rezultate, neka stabla su prekrivena klasičnom mrežom, koja se obično koristi za zaštitu osjetljivih plodova od grada.

Njemački istraživači ispituju kako solarni paneli utiču na kvalitet plodova

Jirgen Cimer, stručnjak iz odsjeka za poljoprivredne usluge pokrajine Rineland-Falc, kaže da su jabuke, uzgojene ispod solarnih krovova, ove godine bile nešto manje slatke od onih ispod protivgradnih mreža.

Međutim, samo mali broj jabuka, koje su se nalazile u sjenci solarnih panela, bilo je oštećena na jakoj sunčevoj svjetlosti koje je pogodila regiju 24. jula ove godine. Poređenja radi, čak 18 % otkrivenog voća zadobilo je opekotine od sunca tog dana.

„Trebaju nam najmanje dvije do tri godine da zabilježimo sve vremenske uslove koji se mogu pojaviti i pogledamo prinos i boju koju različite sorte drveća proizvode“, kaže Cimer.

Istraživači se nadaju da će testovi pokazati da plodovi drveća uspijevaju pod solarnim panelima. Ovo bi moglo pomoći da se smanje polemike oko toga da li dragocjeno poljoprivredno zemljiše koristiti za proizvodnju solarne enregije  – što je sve veća briga onih koji ukazuju na klimatske promjene i rastuće cijene hrane.

Nahtvej kaže da bi električnu energiju proizvedenu na farmi mogao koristiti za napajanje vlastitih objekata i mašina. Ali za, početak, umjesto toga, planira da strujom snabdjeva nekoliko obližnjih kuća.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *