Velika većina Evropljana smatra da su klimatske promjene ozbiljan problem
Velika većina Evropljana, njih 85 %, smatra da su klimatske promjene ozbiljan problem, prema danas objavljenom istraživanju Eurobarometra.
Među ispitanicima, njih 8 od 10 (81 %) podržava cilj postizanja klimatske neutralnosti na nivou EU do 2050. Iz ekonomske perspektive više od tri četvrtine (77 %) Evropljana se slaže da je trošak štete uzrokovan klimatskim promjenama mnogo većih od ulaganja potrebnih za prelazak na nultu stopu emisije.
Većina Evropljana (85 %) slaže se da bi borba protiv klimatskih promjena trebala biti prioritet za poboljšanje javnog zdravlja i kvaliteta života.
Isto tako, 83 % anketiranih slaže se da će bolja priprema za negativne efekte klimatskih promjena poboljšati život građana EU. Evropski građani osjećaju uticaj klimatskih promjena u svakodnevnom životu. U prosjeku se gotovo 4 od 10 Evropljana (38 %) osjeća lično izloženim rizicima i prijetnjama povezanim s okolinom i klimom. U osam država članica više od polovine anketiranih smatra da je to tako, uglavnom u južnoj Europi, ali i u Poljskoj i Mađarskoj.
Podrška obnovljivim izvorima energije, energetskoj efikasnosti i autonomiji
Gotovo devet od deset Evropljana (88 %) smatra da je važno da EU preuzme mjere za povećanje energije iz obnovljivih izvora, a isti broj (88 %) smatra da je važno da EU preduzme mjere za poboljšanje energetske učinkovitosti, na primjer podsticanjem ljudi da izoliraju svoje kuće, ugrade solarne panele ili kupuju električne automobile.
Tri četvrtina ispitanika (75 %) smatra da će smanjenje uvoza fosilnih goriva povećati energetsku sigurnost i donijeti ekonosmku korist EU-u. 77 % Evropljana se slaže da će se djelovanjem u području klimatskih promjena pokrenuti inovacije. Više od osam od deset Evropljana (84 %) slaže se da bi evropskim preduzećima trebalo pružiti veću podršku kako bi se takmičila na globalnom tržištu čistih tehnologija, što pokazuje javnu podršku Sporazumu za čistu industriju.
Građani predani pojedinačnom djelovanju i strukturnoj reformi
Velika većina građana EU-a poduzima pojedinačne klimatske mjere (92%) i donosi održive odluke u svakodnevnom životu. Međutim, na pitanje tko je u najboljem položaju za borbu protiv klimatskih promjena, samo 28% njih vjeruje da su u najboljem položaju da preokrenu trend kroz pojedinačne akcije. Građani su utvrdili da su nacionalne vlade (66 %), EU (59 %) i preduzeća i industrija (58 %) u najboljem položaju za borbu protiv klimatskih promjena. U 44 % slučajeva regionalne i lokalne vlasti bile su u dobrom položaju da poduzmu mjere u području klime.
Klima u medijima
Iako je istraživanje pokazalo da se 84 % građana slaže da su klimatske promjene uzrokovane ljudskim aktivnostima, više od polovine ispitanika (52 %) smatra da tradicionalni mediji ne pružaju jasne informacije o klimatskim promjenama, njihovim uzrocima i efektima Kad je riječ o komunikacijskim kanalima, 49 % ispitanika smatra da je teško razlikovati pouzdane informacije i dezinformacije o klimatskim promjenama na društvenim mrežama.
Specijalni Eurobarometar o klimatskim promjenama anketirao je 26.319 građana EU iz različitih društvenih i demografskih grupa u svih 27 država članica EU.