U Evropi ove godine potrošeno više gasa za proizvodnju struju uprkos krizi
Evropa je potrošila više gasa za proizvodnju električne energije tokom prvih sedam mjeseci 2022. godine, nego u istom periodu prošle godine, uprkos obećanjima zemalja članica EU da će smanjiti upotrebu gasa za 15 %.
Ove rezultate predstavio je Rystad Energy, a prenosi Euobserver.
Potrošnja gasa za proizvodnju električne energije porasla je za 4,28 %, odnosno 13,2 teravata. Još veće povećanje napravio je ugalj sa 11,9 %, odnosno 27,9 teravata struje.
Evropa “pati od hidro i nuklearne krize”, rekao je izvršni direktor i osnivač Jarand Rystad.
Snabdijevanje ovim energentima je ove godine smanjeno za 20,8 %, odnosno 11,8 %, odnosno za 110 teravat sati električne energije. To je otprilike jednako ukupnom gubitku električne energije zbog manjka ruskog gasa.
Posebno je teško pogođena hidroenergija, koja daje 16 % evropske električne energije. Kako su temperature rasle u ljetnim mjesecima, hidroelektrane su morale preusmjeriti vodu ili potpuno prestati sa radom.
U Francuskoj, najvećem evropskom proizvođaču, iz hidroenergija je dobijeno 27 % manje električne energije. U Italiji i Španiji ponuda je smanjena za 40 i 44 %.
Nuklearne elektrane su, takođe, bile prisiljene da se zaustave, jer je protok vode u rijekama, koja se inače koristi za hlađenje reaktora, bio prenizak. To je doprinijelo padu proizvodnje nuklearne energije od 57 % u Francuskoj.
Da bi se to nadoknadilo, gas i ugalj se sve više koriste za proizvodnju električne energije, ali u izazovnom trenutku.
U julu su se ministri energetike EU složili da dobrovoljno smanje upotrebu gasa za 15 %, kao dio paketa mera za sprečavanje gasne krize ove zime.
Prema Rystadovim podacima, ruska državna gasna kompanija „Gazprom“ smanjila je dotok gasa u Evropu sa 350 miliona kubnih metara dnevno, u avgustu prošle godine, na sadašnjih 50 miliona kubnih metara – što znači pad od oko 85 na godišnjem nivou. %.
Ovo je dovelo do istorijskog rasta cijena posljednjih sedmica, pri čemu su holandske referentne cijene gasa dostigle rekordnih 346 evra po megavat-satu 26. avgusta, iako su nakon toga, cijene pale.
Visoke cijene su već primorale neka preduzeća i industrijske proizvođače da se prestanu sa radom. Potrošnja industrijskog gasa u Evropi opala je za 21 % u julu u odnosu na prije godinu dana.