Ekologija

U BiH konstantan rast elektronskog i električnog otpada

Ukupno generisani električni i elektronski otpad u BiH je u stalnom porastu. Količina e-otpada u 2020. iznosila je 28.959 tona i veća je za 2,7% u odnosu na prethodnu godinu, saopštila je Agencija za statistiku BiH. E-otpad je složena mješavina materijala i komponenti koji mogu uzrokovati velike ekološke i zdravstvene probleme zbog opasnog sadržaja.

Podaci pokazuju da mala oprema čini više od 9.900 tona ili 34,2%, a velika oprema (isključujući fotonaponske panele) čini više od 8.600 tona ili 29,9% od ukupnog generisanog električnog i elektronskog otpada u 2020. godini.

Izvor: Agencija za statistiku BiH

Otpad električne i elektronske opreme (e-otpad) kao što su računari, televizori, frižideri i mobilni telefoni je jedan od najbrže rastućih tokova otpada u EU.

E-otpad sadrži supstance štetne po zdravlje

E-otpad je složena mješavina materijala i komponenti koji mogu uzrokovati velike ekološke i zdravstvene probleme zbog opasnog sadržaja.

Da bi se poboljšalo upravljanje e-otpadom i doprinijelo kružnoj ekonomiji i povećala efikasnost resursa, neophodno je poboljšati prikupljanje, obradu i recikliranje eotpada. Iako računari i slični uređaji potrošačke elektronike na prvi pogled ne djeluju kao pretjerano opasan otpad, oni sadrže niz materijala, uključujući teške metale, koji mogu dovesti do ozbiljnih ekoloških i zdravstvenih posljedica ukoliko se ne odlažu i ne recikliraju na odgovarajući način.

Zdravstveni rizici uzrokovani opasnim materijama u elektronskom otpadu su jedan od najbitnijih razloga za brigu o kvalitetnom zbrinjavanju takvog materijala.

Elektronski otpad sadrži između 600 i 1000 različitih hemijskih supstanci koje su štetne po zdravlje i ugrožavaju životnu sredinu, od kojih su najprisutnije materije: olovo, živa, hrom, kadmijum, berilijum,PVC, barijum.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *