Šta pokazuje najnoviji izvještaj o emisiji stakleničkih gasova u svijetu

Globalne emisije CO2 uzrokovane sagorijevanjem goriva, smanjene su, u 2020. godini za 6%, što je pad bez presedana, uzrokovan smanjenjem globalne potražnje za energijiom zbog pandemije COVID-19. Ovo se konstatuje u najnovijem izvještaju Međunarodne agencije za energiju (IEA) o emisiji gasova sa efektom staklene bašte (GHG), koji je obuhvatio preko 200 zemalja i 42 regiona.

Uprkos globalnim naporima u dekarbonizaciji energetskog sektora, proizvodnja električne i toplotne energije odgovorna je za preko 40% globalnih emisija CO2 iz sagorijevanja goriva.

Metan je drugi najveći gas sa efektom staklene bašte, nakon CO2. Emisije metana predstavljaju oko 10 % globalnih emisija povezanih s energijom.

Proizvodnja energije najodgovornija za emisije GHG

Procjenjuje se da proizvodnja energija uzrokuje više od dvije trećine ukupne globalne emisije stakleničkih gasova.

Fosilna goriva i dalje predstavljaju 80% ukupnog snabdjevanja energijom u svijetu, pri čemu nafta čini 29%, a slijede ugalj (27%) i prirodni gas (24%).

Globalnim emisijama iz sagorevanja goriva dominirao je ugalj (45%), a zatim nafta (32%) i prirodni gas (22%).

Kina i Sjedinjene Države zajedno su odgovorne za 45% globalnih emisija, a slijede ih Evropska unija, Indija, Ruska Federacija i Japan.

Emisije po glavi stanovnika variraju u različitim zemljama i regionima. Emisije po glavi stanovnika u Kini su se gotovo utrostručile u posljednjih dvadeset godina, dostižući vrijednosti slične onima u Evropskoj uniji (EU) početkom 2010-ih. Indija je skoro udvostručila svoje emisije u protekle dvije decenije, ali je tamošnji intenzitet karbona po glavi stanovnika i dalje oko četvrtine onoga u Evropskoj uniji. Afrika ima najnižu emisiju po glavi stanovnika među svim regionima.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *