Srbija: Portugalci grade vjetro i solarnu elektranu u Golubcu snage 20 MW
Portugalska kompanija CNJ NEO Energo, ogranak Grupe NOV u Srbiji, planira da počne izgradnju vjetroparka i solarne elektrane na oko 100 kilometara od Beograda, a detaljan Regulacioni plan već je podnesen.
Ugovor s opštnom Golubac potpisan je za dva projekta – vjetroparka u Ponikvama i fotonaponskog parka u selu Usije. Vrijednost ulaganja procjenjuje se na 15 miliona evra, piše Blic.
Za golubački kraj, u kojem se susreću Panonska nizina i Karpatske planine, tipična su vrela ljeta i česti vjetrovi iz smjera jugoistoka, zapada i sjeverozapada, a tu su i Dunav i Đerdapska klisura. Udari košave posebno su jaki zimi, jer puše uz klisure.
“Sada završavamo proces, a s izgradnjom namjeravamo početi što je prije moguće, nadamo se već ove godine”, rekao je nedavno u Lisabonu Carlos Conceicao, izvršni direktor Grupe NOV sa sjedištem u Leiriji u Portugalu. Prođe li sve kako treba, projekt u Golupcu biće operativan sljedeće godine.
“Imamo tim trajno u Srbiji koji radi na projektu”, rekao je Pedro Lavareda de Carvalho, direktor Grupe NOV za Južnu Ameriku i Srbiju.
Portugalci zainteresovani za vodu i otpad
Preliminarni plan za vjetro i solarni park u Golupcu ima ukupni kapacitet od 20 megavata. Detaljni regulacioni plan (DRP) u finalnoj je fazi za dobijanje dozvole i očekuje se počinjanje izgradnje u junu 2023. “S instalacijom i proizvodnjom obnovljive električne energije planiramo investirati oko 30 miliona evra u Srbiju”, kaže Conceicao.
Grupa NOV predviđa da se proizvodnja od dodatnih 35 GWh godišnje ubaci u nacionalnu električnu mrežu. Tokom faze instalacije turbina i panela otvoriće se 60 privremenih poslova i 6 do osam stalnih poslova, lokalne snage koja će osigurati pravilno rukovanje opremom.
Grupa NOV odlučila se za Golubac nakon proučavanja nekoliko lokacija. “Imamo lokalnu podršku, a u dijelovima zemlje ima područja koja smo izabrali za koja verujemo da su manje problematična u smislu (zaštite) okoline. Kombinacija razloga presudila je. Počećemo sa energijom i otvoreni smo za otpad i vodu. To dvoje biće sljedeći sektori koje možemo razvijati. Ali, prvo treba pokrenuti projekt”.
Carvalho posebno “nišani” otpad, navodeći da je u Srbiji to velik problem. “Voda nije tolika prilika jer je dosta političkih ograničenja. Teško je privatizovati sektor voda, mislim da će otpad biti drugo područje koje ćemo moći istražiti u budućnosti”.