Rudna renta u Srbiji za metalične sirovine nije niska

Rudna renta u Srbiji za metalične sirovine nije niska, a za pojedine metale je među višim u svetu.

Ovo se navodi u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike Srbije, koje je demantovalo je, kako je saopštilo, neistinite tvrdnje dr Dragane Đorđević na protestu protiv rudarenja litijuma i bora u Valjevu, da Srbija treba da se sačuva od rudnika, niske rudne rente, jeftine radne snage i da su rudnici najpogubniji po životnu sredinu.

“Postavlja se pitanje sa kojim ciljem dr Dragana Đorđević i određeni pojedinci svakodnevno iznose tvrdnje da je rudarstvo pogubno po građane naše zemlje. Rudarstvo je duboko ukorenjeno u istorijsku svest našeg naroda, još od srednjeg veka. Danas je rudarstvo važan oslonac ekonomskog razvoja i energetske sigurnosti Srbije i trenutno je više od 30.000 radnika zaposleno u rudarskoj proizvodnji, dok ovaj sektor izdržava više od 100.000 članova porodica”, saopštilo je ministarstvo.

Kako je navedeno, plate u rudarskom sektoru su značajno iznad republičkog proseka, što jasno govori u prilog tome da zaposleni u ovom sektoru nikako nisu i ne mogu biti jeftina radna snaga.

“Rudna renta u Srbiji za metalične sirovine nije niska, iako tako pogrešno tvrdi dr Dragana Đorđević. Visina naknade u Republici Srbiji u delu metala je među višim u svetu, iznosi pet odsto od prihoda ili neto prihoda topionice kada postoji dalja prerada, i regulisana je Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara. Između ostalih, možemo se porediti sa razvijenim rudarskim zemaljama kao što su Japan, Australija, Brazil, Rusija, Kina, Indonezija što nije teško utvrditi”, navode iz ministarstva.

Takođe ističu da su iz ministarstva više puta naveli da je put od istraživanja, pronalaska ležišta, njegove verifikacije, a onda i ishodovanja neophodnih dozvola za eksploataciju, višedecenijski i strogo kontrolisan proces od države.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *