Prečišćavanje otpadnih voda u Srbiji : analiza stanja
U Srbiji pet od 40 kontrolisanih pogona za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) nije funkcionalno jer za njih nije razrađena mreža, za devet je potrebna potpuna rekonstrukcija ili rušenje, a za ostale su potrebna veća ili manja dodatna ulaganja.
To je pokazala analiza koju je danas objavilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja iinfrastrukture.
Studiju “Analiza stanja u sektoru upravljanja otpadnim vodama i smernice za dalji razvoj” je uradio Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu, a tokom provere rada PPOV ispitivani su nedostaci u tehnološkom procesu postrojenja, funkcionisanju opreme, građevinskom delu, administrativno/finansijskom delu i ljudskim resursima.
U analizi se navodi da je kanalizaciona mreža za otpadne vode u Srbiji, u 2022. godini, bila ukupne dužine 14.858 km za 133 preduzeća, a 85 preduzeća ima izgrađeno i 3.034 km mreže atmosferske kanalizacije. Dužina mreže za otpadne vode čini oko 43% u odnosu na dužinu vodovodne mreže od 34.268 km. Pokazatelj dužine mreže sanitarne kanalizacije po korisniku se u Evropi kreće od 1,96 m do 19,1 m. U Srbiji je prosek 3,6 m/korisniku, što je svrstava u donji deo tabele evropskih zemalja. Razvoj kanalizacione infrastrukture i naročito PPOV u Srbiji nije proporcionalan razvoju vodovodne infrastrukture.
U Srbiji postoji oko 50 PPOV koju su u različitim fazama operativnosti.
Stručnjaci su ocenili da je model osnivanja javno-privatnog partnerstva za upravljanje PPOV najpovoljniji za Srbiju, jer obezbeđuje visoko pouzdano ispunjenje zadatih kriterijuma.
Sadašnji dеcеntralizovani modеl upravljanja jе modеl u komе jе jedinica lokalne samouprave odgovorna za finansiranjе i upravljanjе PPOV samim tim što jе nadlеžna za pružanjе komunalnе uslugе odvođеnja i prеčišćavanja otpadnih voda. On jе u rеalizaciji pokazao znatnе slabosti. Ova pojava sе nе možе smatrati nеočеkivanom imajući u vidu da jе trеnutno i planirano prеčišćavanjе komunalnih otpadnih voda rеlativno „nova dеlatnost” u Rеpublici Srbiji.
Najavljeno je da će Ministarstvo izmeniti propise radi uređivanja upravljanja postrojenjima za preradu otpadnih voda.
Ministarstvo sprovodi programe i projekte izgradnje komunalne kanalizacione infrastrukture u okviru kojih je planirana izgradnja ili rekonstrukcija 177 postrojenja za preradu otpadnih voda u Srbiji.