Petrović: U BiH se očekuje usvajanje energetskog klimatskog plana
U BiH se očekuje usvajanje energetskog klimatskog plana koji će omogućiti dalji razvoj energetike na ovim prostorima.
Ovo je izjavio je generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” Luka Petrović na završetku Samita energetike (SET) u Trebinju.
Petrović je, predstavljajući zaključke trodnevnog Samita na koferenciji za novinare, rekao i da će u narednim godinama biti intezivirana izgradnja objekata na obnovljive izvore energije, ali da je najbolje da postoji zajednička proizvodnja iz hidro, solarnih i vjetro elektrana, ali i vodonika, amonijaka, gasnih i elektrana na bio-masu.
On je ukazao na to da je pravedna tranzicija energetskog sektora bila u žarištu Samita jer se očekuje da se do 2050. godine uvedu karbon takse na proizvodnju struje iz termoelektrana, s tim da su to mnoge zemlje Evrope već uradile.
Petrović je rekao da one koje to nisu uradile, dužne su da plaćaju takozvanu karbon taksu za emisiju ugljen-dioksida (CBAM).
“Mi smo region od sedam zemalja koji ne plaća tu taksu Evropi, pa je naloženo svim državama da se lokalno uvede, ako se to može postepeno, a EU očekuje da se već 2027. ona plaća”, istakao je Petrović.
On je rekao ova taksa u Evropi iznosi od 50 do 100 evra po megavat-času što je, kako je naveo, ozbiljan namet na proizvodnju termoelektrične energije i što ugrožava postojanje termoelektrana na ovim prostorima.
Petrović je dodao da je cilj da se ublaži taj namet izgradnjom novih objekata zelene energije.
On je naveo da je na panelu o vještačkoj inteligenciji istaknut značaj njene upotrebe prilikom skladištenja energije.
Petrović je istakao i značaj jačanja prenosnih sistema u regionu i međusobne čvršće saradnje kompanija da bi se izbjegli prekidi u snabdijevanju strujom.
“Dugoriočni aranžmani za otkup struje iz obnovljivih izvora istaknuti su kao najjača garancija za energetske projekte na osnovu kojih banka dozvoljava finansiranje”, rekao je Petrović.
On je ukazao i na značaj tehnologije za efikasno skladištenje energije, kao i dekarbonizacije privrednih društava kroz pravednu tranziciju, te da je potrebno skratiti pripremne radnje za investiranje u obnovljive izvore energije koji traju i do devet godina na ovim prostorima.
Paterović je zaključio da je ovogodišnji Samit bio uspješan jer je razgovarano o svim aktuelnim temama iz te oblasti na ovim prostorima.