Pad emisija gasova staklene bašte u Evropskoj uniji za 8% u 2023.

Ukupna neto emisija gasova staklene bašte u Evropskoj uniji pala je za 8% prošle godine, značajano doprinoseći klimatskoj neutralnosti EU.

Ogroman pad predvođen je značajnim padom upotrebe uglja i rastom obnovljivih izvora energije, podržan i smanjenom potrošnjom energije širom Evrope.

Ovo se navodi u najnovijem izvještaju o trendovima i projekcijama Evropske agencije za životnu sredinu (EEA).

Godišnja EEA provjera napretka EU u pogledu energetskih i klimatskih ciljeva naglašava da će države članice EU morati održati ovu stopu napretka kako bi postigle evropske klimatske i energetske ciljeve.

Samo na osnovu prijavljenih postojećih klimatskih mjera, projekcije država članica predviđaju smanjenje neto emisija do 2030. na nivo od 43% ispod nivoa iz 1990. godine.

Međutim, 22 države članice dostavile su dodatne projekcije koje uključuju planirane, ali još nepokrenute mjere.

Zajedno, ovo bi smanjilo neto emisije u EU za 49% ispod nivoa iz 1990. godine u 2030. godini, u ciljnom opsegu Zakona o klimi EU.

Ažuriranja nacionalnih energetskih i klimatskih planova — gdje nekoliko država članica tek treba da podnese svoje revidirane planove — nude priliku za proveđenje dodatnih mjera za premošćavanje jaza prema cilju. Inicijalna procjena Evropske komisije o do sada dostavljenim planovima potvrđuje povećan nivo kolektivnih ambicija i smanjenje jaza.

Obnovljivi izvori imaju veću ulogu 

Ubrzana dekarbonizacija evropske ekonomije bila je moguća samo zahvaljujući brzoj ekspanziji obnovljive energije, zajedno sa smanjenom upotrebom fosilnih goriva.

Prema procjenama EEA, udio obnovljive energije porastao je sa 10% u 2005. na procijenjenih 24% bruto finalne potrošnje energije u EU do 2023.

Osim toga, EU je uspjela nastaviti sa smanjivanjem ​​potrošnje energije: upotreba primarne energije je opala za 19% od 2005. godine, dok je finalna potrošnja energije smanjena za 11% u istom vremenskom periodu, prema ranim procjenama za 2023. godinu. 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *