Nevladine organizacije traže da KfW banka prekine finansiranje biomase u Srbiji

41 ekološka organizacija sa Zapadnog Balkana i iz Evrope saopštila je da su od njemačke banke za razvoj KfW, koja je u državnom vlasništvu, zatražile da prekine finansiranje proizvodnje energije iz drvne biomase u Srbiji, kako bi se izbegla opasnost dalje degradacije šuma.

Tvrdi se da je KfW glavni finansijer kontroverznog Programa za obnovljivu energiju u Jugoistočnoj Evropi, vrijednog 32 miliona evra, koji je počeo 2017. godine.

Program je doveo do izgradnje četiri elektrane u Srbiji. U maju je KfW odobrila dva nova programa kredita vrijedna skoro deset miliona evra, za izgradnju još šest elektrana na drvnu biomasu, navedeno je u saopštenju.

KfW finansira drvnu bioenergiju u Srbiji iz sredstava Federalnog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) čiji je cilj smanjenje emisije gasova staklene bašte i podrška pravednoj tranziciji. Međutim, planirana investicija ugrožava šume u Srbiji, utičući na divlje životinje i ekosisteme koje oni podržavaju, i pogoršava postojeće visoke nivoe zagađenja vazduha.

Kako se u pismu ističe, bespravna sječa je rasprostranjena u Srbiji i ne postoji adekvatan pravni i administrativni okvir za zaštitu šuma i svih sisara, ptica, gljiva i drugih oblika života koji od njih zavise.

Ne može se sakupiti dovoljno drveta da bi se pokrili planovi Srbije za daljinsko grijanje na biomasu bez nanošenja ozbiljne štete šumama u zemlji. Ulivanje dodatnog novca u spaljivanje drveća za toplinu znači hranjenje ilegalnih aktivnosti sječe, pogoršanje lošeg kvaliteta zraka i podsticanje klimatske krize. Takođe, to istiskuje sredstva koja su hitno potrebna za održivija energetska rješenja.

Nataša Kovačević, kampanjac za dekarbonizaciju sektora daljinskog grejanja, CEE Bankwatch Network  ‘

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *