Modifikovani dizel motor koji 90 % radi na hidrogen – naučnici razvili novi sistem

Istraživači sa Univerziteta Novi Južni Vels iz Sidneja, napravili su prototip i testirali modifikovani sistem koji omogućava dizel motorima da 90 % rade na hidrogen i tako radikalno smanje emisije ugljen-dioksida i azot-oksida, dok istovremeno povećavaju efikasnost rada za impresivnih 26%.

Budući da 10 % radi na dizel, proces nije potpuni prelazak dizel motora na zelenu energiju, ali nudi mogućnost da određeni poslovi smanje emisije štetnih gasova, bez rasipanja postojećih sredstava, koja bi i dalje mogla biti korisna.

Ovaj modifikovani, hibridni sistem zadržava ubrizgavanja dizela, ali omogućava ubrizgavanje hidrogena direktno u cilindar, kao i nezavisnu kontrolu vremena ubrizgavanja i za hidrogen i za dizel gorivo. Ne zahtijeva hidrogen posebno visoke čistoće, a tim je pokazao da njegova tehnika ubrizgavanja vodika, koja stvara džepove s višim i nižim koncentracijama hodrogena u cilindru, smanjuje emisije azot-oksida u poređenju sa onom koju proizvodi samo dizel.

Ukupna emisija ugljen-dioksida se smanjuje za otprilike 85%, odnosno na oko 90 grama/kWh energije – što bi svakako predstavljalo solidan međukorak prema potpunoj dekarbonizaciji za mnoge poslove i industrije koje koriste velike flote dizel vozila.

Dolazi vrijeme hidrogena ?

Naravno, proces podrazumijeva da je hidorgen dostupan – što, u većini područja, još nije slučaj. Ali kao ključna zelena alternativa litijumskim baterijama u vozilima, vrijeme hidorgena možda dolazi. Izgleda da će nestašica zaliha litijuma potresti tržište baterija za električne automobile u narednih nekoliko godina, upravo kada stupaju na snagu propisi koji ozbiljno ubrzavaju prelazak na vožnju sa nultom emisijom u mnogim državama. A projekti zelenog hidrogena niču širom svijeta.

Ipak, za sada, tim sa Univerziteta u Novom Južnom Velsu radi na na tome da u naredne dvije godine komercijalizuje svoj modifikovani sistem dizel motora , a njegov cilj su kamioni, industrijska oprema, kao što je ona u rudarstvu i drugim oblastima, od kojih mnoga već imaju hidrogen doveden do lokacije.

„Pokazali smo da možemo postojeće dizel motore pretvoriti u čistije motore, koji sagorevaju hidrogen kao gorivo,” rekao je profesor Shawn Kook, vodeći autor u radu koji je objavljen u International Journal of Hydrogen Energy. Mogućnost naknadnog modifikovanja postojećih dizel motora je mnogo brže od čekanja na razvoj potpuno novih sistema ćelija goriva, koji možda neće biti komercijalno dostupni u većem obimu barem jednu deceniju. Uz problem emisije karbona i klimatske promjene, potrebna su nam brža rješenja za  problema brojnih dizel motora koji se trenutno koriste.”

Za jednostavniji način – iako onaj s manje impresivnim rezultatima – razvijaju se i drugi sistemi za naknadnu ugradnju, kao što je HYDI uređaj za direktno ubrizgavanje, koji generiše vlastiti hidorgen dok vozite i ubrizgava ga u mješavinu vazduha i goriva, kako bi pomogao da se dizel pali brže i potpunije. Ne zahtijeva ništa osim povremenog dopunjavanja vode, ne zavisi od infrastrukture za dovod hidorgena vodonikom i smanjuje potrošnju goriva za 5-13%, a istovremeno smanjuje i emisije štetnih gasova.

Izvor: New Atlas

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *