Korak ka ekološki prihvatljivijoj proizvodnji litijuma u Evropi

Veliki napredak u proizvodnji litijuma obećava transformaciju industrije baterija u Evropi.

Njemačka kompanija EnBW, u partnerstvu sa LevertonHELM, podružnicom HELM AG, razvila je inovativnu metodu za ekstrakciju litijuma iz geotermalnih voda,

To je ekološki prihvatljivije i održivije rješenje u odnosu na tradicionalne metode.

Ekološke prednosti ove metode su značajne. Tradicionalno, ekstrakcija litijuma, uglavnom u Južnoj Americi, troši ogromne količine vode i utiče na lokalne ekosisteme. Nasuprot tome, metoda EnBW i LevertonHELM koristi geotermalnu vodu, obnovljivi resurs, čime se smanjuje uticaj na okoliš.

EnBW je ekstrahovao rastvor litijum hlorida (LiCl) iz termalnih voda geotermalne elektrane Bruchsal u Baden-Württembergu. Ova otopina je zatim poslana u Basingstoke, UK, gdje ga je LevertonHELM rafinirao kako bi se dobio litijum karbonat (Li2CO3.) sa čistoćom većom od 99,5%. Ovaj visokokvalitetni proizvod može se direktno koristiti u proizvodnji katodnih materijala za baterije.

Ovaj uspjeh motivisao je dvije kompanije da prošire svoju saradnju na razvoju održive proizvodnje litijum karbonata i litijum hidroksida. Njihov cilj je da iskoriste lokalne resurse kako bi zadovoljili rastuću potražnju za električnom mobilnošću i skladištenjem energije u Evropi. Dr. Thomas Kölbel, stručnjak za istraživanje i razvoj u EnBW-u , naglašava važnost litijuma u energetskoj tranziciji i širenju obnovljivih izvora energije.

Bart Vanden Bossche, komercijalni direktor u LevertonHELM-u , naglašava važnost razvoja evropskih resursa za smanjenje zavisnosti od uvozu litijuma. Ova inicijativa bi mogla uspostaviti lokalnu proizvodnju kritičnih materijala, čime bi se podržala energetska tranzicija EU.

Laura Herrmann, voditeljica projekta za istraživanje i razvoj u EnBW-u , napominje da voda ekstrahirana iz geotermalne elektrane Bruchsal ima posebno visok sadržaj litija, što nudi jedinstvenu priliku za lokalnu ekstrakciju.

Zbog toga bi saradnja između EnBW-a i LevertonHELM-a mogla pokrenuti revoluciju proizvodnje litijuma u Evropi, čineći proces čistijim i održivijim. Ovaj razvoj podržava ne samo evropske ekološke ciljeve, već i njene ekonomske ciljeve, pozicionirajući Evropu kao predvodnika inovacija u industriji baterija.

Izvor: Techno-Science.net

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *