Kompanija „Serbia Zijin Copper” kažnjena sa million dinara zbog zagađenja rijeke Mali Pek

Javno tužilaštvo u Negotinu naredilo je kompaniji „Serbia Zijin Copper” iz Bora i odgovornom licu, da zbog krivičnog djela zagađenja životne sredine, u humanitarne svrhe, uplate iznos od 1.000.000 dinara (oko 8.500 evra).

Tužilaštvo je donijelo ovu naredbu postupajući po krivičnoj prijavi, koju je Regulatorni institut za obnovljivu energiju (RERI), podnio protiv kompanije „Zijin Copper”, kao i odgovornog lica u toj kompaniji, zbog zagađenja teškim metalima rijeke Mali Pek, u martu 2021. godine, navedeno je u saopštenju instituta, koje je objavljeno na njihovoj web stranici.

U martu 2021. godine došlo je do uznemirenja javnosti zbog zagađenja rijeke Pek, koja je usljed aktivnosti kompanije „Zijin Copper” poprimila mutnu, crvenu, bakarnu i zelenu boju. Nakon obraćanja velikog broja građana, RERI je angažovao Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor, koji je sproveo uzorkovanje mulja iz rijeke Mali Pek. Rezultati uzorkovanja su pokazali da je mulj izuzetno zagađen zbog visokih koncentracija zagađujućih materija, i to: bakra u 17 puta većoj količini u odnosu na propisanu, arsena u 3,5 puta većoj vrijednosti u odnosu na propisanu, kao i olova u gotovo 2 puta većoj vrijednosti u odnosu na propisanu, navodi se u saopštenju.

Rezultati ispitivanja površinskih i otpadnih voda nizvodno od rudnika su pokazali višestruka prekoračenja graničnih vrijednosti zagađujućih materija, i to: gvožđa u količini 5 puta većoj u odnosu na propisanu vrijednost, kao i mangana u dvostruko većoj količini u odnosu na propisanu vrijednost, dok je rijeka Mali Pek pripadala petoj klasi površinskih voda (površinske vode koje pripadaju ovoj klasi se ne mogu koristiti ni u jednu svrhu). Istovremeno, vrijednosti ovih zagađujućih materija, na druge dvije lokacije uzorkovanja, su bile u okvirima dozvoljenih vrednosti. 

Institut je pozdravio napor nadležnog tužilaštva da se utvrdi odgovornost pravnog lica za krivična djela koja se odnose na zagađenje životne sredine i smatra da pomenuta odluka predstavlja značajan doprinos pravnoj praksi, kao i djelimičnu satisfakciju u postizanju specijalne prevencije usmjerene protiv izvršioca krivičnog dela. 

U skladu sa članom 283. stav 1. Zakonika o krivičnom postupku Srbije, javni tužilac može odložiti krivično gonjenje za krivična djela za koja je predviđena novčana kazna ili kazna zatvora do 5 godina, ako osumnjičeni prihvati neku od obaveza propisanu istim zakonom, poput uplate sredstava u humanitarne ili druge javne svrhe. U slučaju da osumnjičeni  u ostavljenom roku ne uplate iznos na koji su obavezani, tužilaštvo će pokrenuti krivično gonjenje.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *