Kojim domaćinstvima se najviše isplati postavljanje solarnih panela?

Proizvodnja električne energije za sopstvene potrebe kao kupac-proizvođač (prozjumer) isplativa, ali je potrebno dodatno uskladiti zakonodavstvo kako bi se ovaj institut primenio u potpunosti, a proizvodnja zelene energije od strane građana dodatno zaživela, saglasni su učesnici tribine “Građani i solarna energija – iskustva kupaca-proizvođača u Srbiji”.

Nezadovoljstvo kupaca-proizvođača kada su dobili neuobičajeno velike račune za struju nakon instalacije solarnih panela, nastalo je kao rezultat velikih očekivanja,koje je forsirala država promovišući investicije u solarne panele kao ogromnu uštedu.

Do toga je došlo jer nije primenjena uredba kakva je prvobitno trebalo da omogući da se plaća samo potrošena električna energija, a ne celokupna proizvedena energija, od koje su viškovi poslati u mrežu gde se čuvaju za kasnije, rekla je na tribini savetnica u oblasti prava energetike, doktorantkinja i kupac-proizvođač Varvara Aleksić.

Predlogom Zakona o PDV koji će u Srbiji stupiti na snagu 2023, PDV će se plaćati samo na utrošenu energiju, ali će ostati plaćanje akcize i naknada, odnosno mrežarine na ukupno preuzetu električnu energiju.

Učesniku tribine i kupcu-proizvođaču Nenadu Maričiću je u Elektrodistribuciji Srbije tim povodom rečeno da su Ministarstvu energetike i Ministarstvu finansije predali zahtev za iniciranje promena preostala dva zakona kako bi se uredba u potpunosti primenila kakva treba da bude.

Od solarnih panela najviše profitiraju oni koji više troše

Prema njegovim rečima, sistem kupca-proizvođača odnosno proizvodnja električne energije se najviše isplati velikim potrošačima koji su u crvenoj zoni, jer im se cena računa za struju umanjuje i do 60 %, a zatim srednjim potrošačima iz plave zone kojima se umanjuje za 45 %.

Prosečnim potrošačima do 400 kilovata se na mesečnom nivou taj princip ne isplati.

Ipak, smatra da biti prozjumer ima svojih prednosti i naglašava da se nije pokajao što je postavio instalaciju, ali da je trebalo da napravi manju solarnu elektranu. Saglasan je sa prvim prozjumerom u Srbiji Milošem Lončarom da je važno proceniti koji su potrebni kapaciteti energije i u skladu sa tim praviti kućnu elektranu.

Solarni kalkulator pomaže u određivanju snage solarne elektrane

Lončar je objasnio da je do nezadovoljstva prozjumera svojim računima došlo i zato što su pravili veće elektrane nego što im je bilo potrebno, te da je bitno uskladiti proizvodnju sa potrošnjom.

Solarni kalkulator, koji je izrađen u okviru projekta Klimatski forum, pomaže da se odredi adekvatna veličina solarne elektrane, kako bi bili izbegnuti neophodni troškovi i kako bi proizvodnja električne energije pokrivala sopstvene potrebe, objasnila je u toku razgovora Tijana Jakovljević, asistentkinja na Geografskom fakultetu u Beogradu.

U pitanju je, kako je rekla, algoritam koji na osnovu unetih parametara – potrošnje električne energije, nagiba krova i strane sveta na koju je okrenut, izračunava kolika se može očekivati proizvodnja električne energije iz instaliranog jednog kilovata snage solarnog sistema na krovu porodične kuće. 

Na tribini je istaknut i značaj Viber grupe koja okuplja kupce-proizvođače, gde oni razmenjuju svoja iskustva i u kojoj mogu dobiti mnoštvo važnih informacija.

Izvor: klima101

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *