Klimatske promjeneNajnovije

Klimatske strategije G20 nedovoljne za postizanje ciljeva Pariskog sporazuma

Klimatske strategije država članica G20 nedovoljne su za postizanje ciljeva Pariskog sporazuma i ograničenje globalne temperature znatno ispod  2 °C u odnosu na predindustrijski nivo.

Trenutne klimatske politike i obećanja grupe G20 nisu u skladu s planom koji podrazumijeva ograničenje globalnog zagrijavanja na 1,5 °C.

Ovo se navodi u najnovijem Izvještaju Globalni klimatski i energetski pregled 2024 (GECO 2024).

Zbog toga su predstojeća ažuriranja nacionalnih doprinosa država (NDC), koji se odnose na emisije i prilagođavanja efektima klimatskih promjena, ključna za ostvarenje cilja od 1,5 °C.

Globalne emisije dostići će vrhunac ove decenije, prije nego što počnu da se smanjuju, što će svijet dovesti do povećanja prosječne globalne temperature od 2,6°C do 2100. prema trenutno usvojenim politikama. Međutim, ako države u potpunosti provedu svoje NDC ciljeve, ovo povećanje bi moglo biti ograničeno na 2,3°C, a ispunjavanje obaveza dekarbonizacije iz sredine vijeka moglo bi ga dodatno smanjiti na 1,8°C. 

Kako bi se ispunili ambiciozni ciljevi dekarbonizacije, GECO 2024 ističe četiri univerzalne strategije, koje zajedno daju sveobuhvatnu mapu puta za globalnu dekarbonizaciju. Ona podrazumijeva proizvodnju čiste električne energije, što u praksi znači da nijedna zemlja G 20 ne bi trebalo da proizvodi manje od 50 % energije iz nefosilnih goriva.

Elektrifikacija krajnjih korisnika i poboljšanje energetske efikasnosti, dekarbonizaciju sektora u kojima je teško smanjiti emisije štetnih gasova, kao što proizvodnja električne energije, čelika i cementa i smanjenje negativnih emisija, takođe su preporučene strategije.

Ograničavanje globalnog zagrijavanja na 1,5°C do kraja vijeka zahtijeva trenutano smanjenje emisija u svim sektorima. To podrazumijeva postizanje ciljeva COP28 da se do 2030. godine utrostruči globalni kapacitet obnovljive energije i udvostruči energetska efikasnost u poređenju sa 2022. godinom.

Do 2035. godine trebalo bi smanjti emisija za 56% u odnosu na nivoe iz 2022. godine, a do 2050. postići smanjenja od 90% u odnosu na 2022. godinu.

Hitnost postizanja ovih NDC ciljeva što je prije moguće otkrivena je nedavnim   izvještajem Copernicus Službe za klimatske promjene , koji je pokazao da je 2024. bila najtoplija godina u globalnim temperaturnim rekordima od 1850. godine i prva kalendarska godina sa globalnim prosječnim temperaturnim anomalijama koje su bile 1,6°C iznad predindustrijskog nivoa. 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *